Uutiset>Uutiset
09.04.2025

Itlan vuosikertomus 2024 on julkaistu – Kohti lapsi- ja perhemyönteistä hyvinvointiyhteiskuntaa

Vuonna 2024 julkaisimme Itlan uuden strategian. Siinä visioksi määriteltiin lapsi- ja perhemyönteinen hyvinvointiyhteiskunta 2040. Tutustu Itlan vuoden 2024 muihin kohokohtiin juuri julkaistusta vuosikertomuksesta.

Laadimme viime vuonna Itlalle uuden strategian, joka suuntaa toimintamme kohti hyvinvointiyhteiskuntaa, jossa lapset, nuoret ja kaikki perheet voivat kasvaa, kukoistaa ja osallistua aktiivisesti tulevaisuuden rakentamiseen. Visiomme on lapsi- ja perhemyönteinen hyvinvointiyhteiskunta vuonna 2040.

Visioon tarvittavaa muutosta edistämme toiminnassamme kolmen vaikuttavuustavoitteen kautta:

  • Lapsi- ja perhemyönteinen Suomi: Lapset, nuoret ja vanhemmat ovat aktiivisia tulevaisuuden tekijöitä. Lasten, nuorten, perheiden ja tulevien sukupolvien arvostus näkyy asenteissa, julkisessa keskustelussa, päätöksenteossa sekä käytännön teoissa.
  • Lapsinäkökulmainen tieto käyttöön: Laadukas ja monipuolinen lapsinäkökulmainen tieto lisää ymmärrystä päätöksenteossa lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseksi muuttuvassa maailmassa.
  • Lapsilähtöiset kasvuympäristöt ja palvelut: Lapsilähtöiset kasvuympäristöt ja palvelut tukevat lasten, nuorten ja perheiden pärjäävyyttä yhteistyössä, vaikuttavasti ja uudistuen.

”Visiomme lapsi- ja perhemyönteisestä hyvinvointiyhteiskunnasta 2040 toimii meille paitsi johtotähtenä, myös laajempana keskustelunavauksena, millaista tulevaisuutta ja hyvinvointiyhteiskuntaa Suomessa halutaan rakentaa”, kertoo Itlan toimitusjohtaja Katri Vataja.


Mielenterveyden tukea, laajenevaa yhteisövaikuttavuustyötä ja oppeja tutkimuksesta

Kasvun tuki -työssä keskityimme vaikuttavan mielenterveyden tuen edistämiseen. Kehitimme ja pilotoimme muun muassa psykososiaalisten menetelmien arviointityökalu Kuusion, jonka avulla voidaan tuottaa tietoa menetelmien käyttöympäristöön sopivuudesta hyvinvointialueille menetelmien valinnan tueksi.

Yhteisövaikuttavuustyössä uudistimme lapsiperheiden palveluita ja tuimme hyvää arkea ja resilienssiä. Yhteisövaikuttavuustyössä on mukana viisi aluetta ja mukaan liittymistä valmisteltiin neljän uuden hyvinvointialueen kanssa: Keski-Suomi, Varsinais-Suomi, Länsi-Uusimaa ja Kymenlaakso.

Vahvistimme ihmislähtöistä hyvinvointijohtamista, jossa päätöksenteko ja palvelutoiminta kykenevät uudistumaan yhdessä ja tarvelähtöisesti. Johtamiskoulutusten kurssilaiset hakivat innostusta ja inspiraatiota hyvinvoinnin ja palveluiden kehittämiseen Skotlannista, missä on onnistuttu siirtymään organisaatiokeskeisestä palveluntuottamisesta ihmislähtöiseen malliin ja rakentamaan myös osallisuutta.

Samalta viivalta – ratkaisuja lapsiperheköyhyyteen -ohjelman viimeisenä vuonna toteutettu tutkimus porautuu köyhyyden ylisukupolvisuuteen ja toimiin, joilla lapsiperheköyhyyttä voidaan vähentää. Myös strategisen tutkimuksen PANDEMICS-ohjelma päättyi, ja sen tulokset taas kertovat, miten varautua paremmin kriiseihin ja kriisinhallintaan tulevaisuudessa.

Itlan vuosi 2024 lukuina

Lukuja Itlan vuodesta 2024

Lisätietoja

Katri Vataja

Toimitusjohtaja

CEO

katri.vataja@itla.fi

040 702 0899

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Kaksi lasta katsoo ylöspäin. Toisella vakoinen paita ja pitkät hiukset auki, toisella tumma paita, letti ja silmälasit
Blogit
|
11.12.2025
Pirkanmaalla ja Pohteessa ammattilaiset tukevat vakavan sairauden kohdanneita perheitä yhdessä
Pirkanmaalla ja Pohteessa pilotoitiin Itlan kehittämää uutta toimintamallia, jossa vakavan sairauden kohdanneita perheitä tuetaan eri ammattilaisten yhteistyöllä. Tulokset ovat rohkaisevia!
Yhteisövaikuttavuus
Vakava sairaus perheessä
Podcast
|
10.12.2025
Miten ruutuaikaan tulisi suhtautua digiarjessa?
Miten digiarjen keskellä voi rakentaa hyvinvoivaa lapsuutta ja tasapainoista perhe-elämää? Lasten ja nuorten ruutuaika ja somen käyttö puhututtavat tasaiseen tahtiin,…
Vanhemmuus
Ruutuaika
Työntekijä tekee töitä tietokoneellaan.
Uutiset
|
08.12.2025
Sinustako talousasiantuntija Itlaan? 
Haemme talousasiantuntijaa vanhempainvapaan sijaiseksi pitämään huolta säätiön talouden seurannasta, luotettavuudesta ja vastuullisuudesta.
Avoin tehtävä
Tapahtumat
Hanaholmen Democracy Day 2025
Dialogues for our Futures: How can we strengthen children’s and young people’s hope for the future through inclusion? We will discuss this and other related topics in our dialogue at Hanaholmen Democracy Day.
02.12.2025
12.30-17.00
Hanaholmen, Espoo
Tulevaisuus
Future
Nuori mies katsoo ilta-auringossa eteenpäin hymyillen, käsi leualla.
Blogit
|
27.11.2025
Monipuolinen seurantatieto edistää menetelmien onnistunutta käyttöönottoa      
Mistä tiedät, että lasten ja nuorten mielenterveyden tueksi tarkoitetun psykososiaalisen menetelmän käyttöönotto etenee suunnitellusti ja että menetelmä todella toimii? Näkyvätkö vaikutukset lasten ja nuorten arjessa? Lue blogimme niin tiedät!
Menetelmä
Seuranta
Kasvun tuki
Käyttöönotto
Ruutupaitainen isä ja sinipaitainen lapsi istuvat keittiön pöydän ääressä. Lapsi piirtää.
Uutiset
|
26.11.2025
Uudella toimintamallilla tuetaan vakavan sairauden kohdanneita perheitä
Itla on toteuttanut yhteistyössä hyvinvointialueiden ja potilasjärjestöjen kanssa Vakava sairaus perheessä -toimintamallin, jolla tuetaan vakavan fyysisen tai psyykkisen sairauden kohdanneita perheitä niiden kokonaisvaltaisen elämäntilanteen mukaan ja eri palveluiden yhteistyönä. Toimintamalli on kuntien ja hyvinvointialueiden käytettävissä sähköisessä perhekeskuksessa ja Innokylässä.
Yhteisövaikuttavuus
Toimintamalli
Kasvun tuki