Uutiset>Blogit
16.10.2025

Kansainvälinen verkostoyhteistyö tuo leveämmät hartiat kansalliseen arviointityöhön     

European Society for Prevention Research -konferenssi Berliinissä kokosi joukon tutkijoita, ammattilaisia ja päättäjiä keskustelemaan mielenterveysongelmien ja -sairauksien ehkäisystä sekä vahvistamaan tutkimuksen, koulutuksen ja käytännön välisiä yhteyksiä.

Syyskuussa pidetyn European Society for Prevention Research-konferenssin teema oli “The prevention continuum” eli ennaltaehkäisyn jatkumo varhaisesta ehkäisystä kohdennettuun ja korjaavaan tukeen sekä hoitoon.

Painopiste oli monitieteisyydessä: lääketieteen, yhteiskuntatieteiden, politiikan ja humanististen alojen näkökulmat kohtasivat, tavoitteena ehkäisyn ymmärtäminen ja toteuttaminen käytännössä. Ennen kaikkea konferenssi tarjosi inspiroivan tilaisuuden jakaa menetelmäarviointiin liittyviä yhteisiä haasteita sekä vahvistaa kansainvälistä yhteistyötä.

Oli antoisaa kuulla muun muassa suomalaisen KiVa Koulu -ohjelman käyttöönotosta Isossa-Britanniassa, jossa ohjelmaa on toteutettu ja tutkittu vuodesta 2012 alkaen. Siellä on tehty erittäin laaja, yli 11 000 alakouluikäistä lasta kattava vaikuttavuustutkimus, joka osoitti KiVa Koulun vähentävän kiusaamisen uhriksi joutumista. Suomalaiset voivat olla todella ylpeitä täällä kehitetystä ohjelmasta!   


Konferenssin painopiste oli monitieteisyydessä: lääketieteen, yhteiskuntatieteiden, politiikan ja humanististen alojen näkökulmat kohtasivat, tavoitteena ehkäisyn ymmärtäminen ja toteuttaminen käytännössä.


Eri maiden menetelmärekistereiden ylläpitäjät jakavat samat tavoitteet ja haasteet 

Itlan Kasvun tuen tiimi osallistui myös konferenssin yhteydessä järjestettyyn eri maiden menetelmärekistereiden ylläpitäjien kokoukseen. Monet Euroopan maat ovat kehittäneet erilaisia rekistereitä, tietokantoja, verkkosivuja ja arviointijärjestelmiä, jotta menetelmien vaikuttavuusnäyttö voitaisiin kuvata luotettavasti.

Yhteinen tavoite on auttaa päättäjiä ja ammattilaisia ymmärtämään ehkäisevien psykososiaalisten menetelmien vaikuttavuusnäyttöä sekä edistää menetelmien onnistunutta käyttöönottoa palveluissa.

Tapasimme rekisterikokouksessa kollegoja muun muassa Virosta, Norjasta, Puolasta, Saksasta, Ranskasta, Alankomaista, Espanjasta ja Yhdysvalloista. Suomesta oli Itlan lisäksi mukana Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen HYTE-toiminnan edustaja, joiden kanssa olemme tehneet tiivistä yhteistyötä jo pitkään.


Yhteinen tavoitteemme on auttaa päättäjiä ja ammattilaisia ymmärtämään ehkäisevien menetelmien vaikuttavuusnäyttöä sekä edistää niiden onnistunutta käyttöönottoa.


Kansainvälisten kollegojen kanssa käydyissä monissa inspiroivissa keskusteluissa havaitsimme, jakavamme samat haasteet, vaikka eri mailla ja toimijoilla on erilaiset menetelmien näytön arvioinnin kriteerit, julkaisuformaatti ja kohderyhmät. Meitä yhdistävät myös tavoitteet, jotka liittyvät kaikilla arviointitulosten yhteiskunnalliseen vaikuttavuuteen ja tiedon siirrettävyyteen osaksi päätöksentekoa.

Virossa ja Yhdysvalloissa tehdään inspiroivaa arviointityötä

Löysimme paljon yhtymäkohtia etenkin virolaisten kollegojemme kanssa. He työskentelevät paikallisessa National Institute for Health Development -tutkimus- ja kehittämislaitoksessa, jonka tehtävänä on arvioida ehkäisevien toimien näytönastetta, tukea niiden kehittämistä ja vahvistaa näyttöön perustuvaa päätöksentekoa. Virossa on käynnistetty kolmen viime vuoden aikana arviointitoiminta, joka on samankaltainen Suomen Kasvun tuki- ja Norjan Ungsinn-arviointijärjestelmien kanssa.

Verkostoon kuuluu myös jo 1990-luvulta lähtien toiminut yhdysvaltalainen Blueprints, joka on arvioinut muun muassa KiVa Koulu –ohjelman ja 118 muuta lasten ja nuorten psykososiaalisesta menetelmää eri puolilta maailmaa. University of Colorado Boulderin käyttäytymistieteiden instituutin ylläpitämää Blueprintsia voidaan pitää kansainvälisenä edelläkävijänä ja eurooppalaisen menetelmäarvioinnin esikuvana.

Kehitteillä on eri maiden menetelmärekisterit kokoava metaportaali

Euroopassa on kehitteillä  EuroHealthNet –verkoston koordinoima “metaportaali”, jonka tavoitteena on koota yhteen eri maiden menetelmärekisterit sekä vahvistaa niiden näkyvyyttä, tunnettuutta ja vaikuttamismahdollisuuksia muun muassa yhteiskunnalliseen päätöksentekoon.

Eurooppalaisten arvioitsijatoimijoiden yhteistyö voi antaa yhteisille pyrkimyksillemme leveämmän selkänojan kansalliseen työhön. Yhteistyön tiivistäminen nousikin kaikkien yhteiseksi toiveeksi, ja tähän pyritään vastaamaan mahdollisesti jo tammikuussa järjestettävässä etätapaamisessa.


Kirjoittajat

Heidi Backman

Erityisasiantuntija

Senior Specialist

Kasvun tuki

heidi.backman@itla.fi

050 330 4644
Marjo Kurki

Kehitysjohtaja

Director of Development

YOUNG -ohjelma

Kasvun tuki

marjo.kurki@itla.fi

044 271 0797

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Tapahtumat
Väki vähenee, päättyvätkö pidot? -keskustelu SuomiAreenassa
Keskustelua Suomen tulevaisuudesta SuomiAreenassa: Miten varmistamme, että nuorten tulevaisuususko ja luottamus säilyvät? Miten nuoret voivat olla aktiivisia toimijoita muuttuvassa Suomessa? Mitä päättäjät aikovat tehdä – ja mitä meistä jokainen voi tehdä?
25.6.2026
13.00-13.45
Kauppakeskus Puuvilla, Isolinnankatu 7, 28100 Pori
Young mother having fun with cute baby girl on her knees sitting on the bed at home, love emotion
Uutiset
|
11.05.2026
Raportti korostaa varhaista tukea perheille – vaikutukset ulottuvat lapsen koko elämään
Vanhempien mielenterveyden haasteet ovat yleisiä raskaus- ja vauva-aikana, ja ne vaikuttavat koko perheen hyvinvointiin. Tuore pohjoismainen raportti korostaa varhaisen tunnistamisen, tuen ja yhdenvertaisten palvelujen merkitystä – erityisesti perheille, joilla on useita erilaisia haasteita.
Kaksi nuorta juttelee turkoosinvärisen pöydän ääressä tiilitalon edustalla.
Blogit
|
05.05.2026
Palautetietoisessa työotteessa johtajan tärkein tehtävä on olla utelias
Mistä palautetietoista työotetta tulisi johtaa – ylhäältä, alhaalta vai organisaation läpi? Kenen vastuulla palautetietoinen työote oikeastaan on? Lyhyt vastaus kuuluu: kaikkien – mutta eri tavoin.
Podcast
|
29.04.2026
Mitä pojille kuuluu?
Manosfääri, looksmaxxing – erilaisia elämäntapoja ja miehuuden ohjenuoria välittyy pojille ja nuorille miehille muun muassa somen kautta. Mistä oikeastaan olemme…
Poika ja tyttö istuvat ulkoportaikon aidalla kesäisessä kaupungissa.
Uutiset
|
22.04.2026
TRT tukee sodille ja luonnonkatastrofeille altistuneiden lasten toipumista vaikuttavasti 
TRT-ryhmämenetelmä tukee sodissa, konflikteissa tai luonnonkatastrofeissa traumalle altistuneiden tai yksin maahan tulleiden alaikäisten lasten ja nuorten selviytymistä tutkitusti vaikuttavasti: se sai arvion 4/5 Itlan Kasvun tuen vaikuttavuusarviossa.
Blogit
|
20.04.2026
24 h työpaja – Varsinais-Suomessa tartuttiin lasten ja nuorten hyvinvoinnin vahvistamiseen uudella tavalla
Varsinais-Suomen lapsiperhetoimijat kokoontuivat ensimmäistä kertaa 24 tunnin työpajaan. Osallistujat tunnistivat neljä lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnin haastetta ja viisi toimenpidekokonaisuutta niiden ratkaisemiseksi. Itlassa mallinnamme työskentelytapaa laajempaan käyttöön.