Uutiset>Uutiset
20.06.2024

Ahdistuneisuuden ja masennuksen vähentämiseen sekä resilienssin lisäämiseen tähtäävä FRIENDS-ohjelma arvioitavana Kasvun tuessa

Kasvun tuki arvioi FRIENDS-ohjelman, jonka tarkoituksena on lasten ja nuorten ahdistuneisuuden ja masennuksen vähentäminen sekä resilienssin lisääminen. Koulussa käytettäväksi sopivana menetelmänä se tuo hyvän lisän Kasvun tuen menetelmäpankkiin, sillä Kasvun tuessa on arvioitu vain vähän koulukontekstiin sopivia menetelmiä. Arvio julkaistaan systemaattisena katsauksena myöhemmin Kasvun tuki -aikakauslehdessä ja Kasvun tuen menetelmäpankissa.

FRIENDS-ohjelma on lasten ja nuorten ahdistuneisuuden ja masennuksen vähentämiseen sekä resilienssin lisäämiseen tarkoitettu menetelmä. Se on nyt arvioitavana Kasvun tuessa.

Kyseessä on menetelmän ensimmäinen arviointi, eli ohjelmaa ei ole aiemmin arvioitu Kasvun tuessa. Sen sijaan vastaavassa norjalaisessa arviointijärjestelmässä, Ungsinn-tietolähteessä, menetelmä on saanut arvion 4/5.

– Friends-ohjelman vaikuttavuuden arviointi on tärkeää siinäkin mielessä, että menetelmän tiedetään olevan melko laajalti käytössä Suomessa, sanoo Kasvun tuen menetelmäarvioista vastaava erityisasiantuntija Heidi Backman.

Arvio pyritään saamaan valmiiksi viimeistään alkusyksystä 2025.

– Arviointityö on aloitettu nyt kesäkuussa kirjallisuushaulla, ja arvioitsijat aloittavat varsinaisen arvioinnin kesälomien jälkeen, Backman kertoo.

Koulussa käytettäväksi sopivasta ohjelmasta omia versioita eri-ikäisille

FRIENDS-ohjelma sopii käytettäväksi koulussa, joten se täydentää hyvin Kasvun tuessa arvioitujen menetelmien valikoimaa, jossa toistaiseksi on vain vähän koulukontekstiin sopivia menetelmiä.

Ohjelma sopii myös eri-ikäisille, ja siitä onkin neljä eri versiota eri-ikäisille lapsille ja nuorille.

– Alustavan suunnitelman mukaan arvioinnissa keskitytään versioihin, jotka on suunnattu kolmelle nuorimmalle ikäluokalle: 4–7-vuotiaille, 7–13-vuotiaille sekä 11–16-vuotiaille, mutta kohdennusta saatetaan tarkentaa arvioinnin edetessä, Backman kertoo.

Ohjelman nimen taustana on muistamista helpottava kirjainlyhenne: FRIENDS-sanan jokainen kirjain viittaa tiettyyn ahdistuksen hallintakeinoon.

Suomessa menetelmän kouluttajataho on Aseman lapset -järjestö.

Arviot systemaattisina katsauksina

Kasvun tuen menetelmäarviot tehdään systemaattisina katsauksina. Systemaattisten katsausten avulla saadaan luotettavampaa tietoa, sillä niissä haetaan tietokannoista kaikkea menetelmästä tehtyä tutkimusta.

FRIENDS-menetelmästä tutkimuskirjallisuutta on runsaasti.

– Menetelmään liittyviä vertaisarvioituja tutkimuksia on löytynyt lähes 100, mutta arvioinnissa keskitytään korkean tulotason maissa tehtyihin vaikuttavuus-, implementointi- ja mahdollisiin kustannusvaikuttavuustutkimuksiin sekä systemaattisiin katsauksiin ja meta-analyyseihin, Backman kertoo.

Arvioinneissa selvitetään, onko arvioitavana olevalla psykososiaalisella menetelmällä suoraa tai välillistä näyttöön perustuvaa vaikuttavuutta johonkin tiettyyn lasten ja nuorten mielenterveyttä edistävään tutkimuskohteeseen suomalaisessa kontekstissa.

– Systemaattisissa kirjallisuuskatsauksissa arvioitsijat käyvät huolellisesti läpi menetelmästä tehdyt vaikuttavuustutkimukset ja pisteyttävät ne tarkasti, Backman kertoo.

– Menetelmän kokonaisarvio muodostuu vaikuttavuuden lisäksi menetelmän kuvauksen ja teoreettisen perustan tasosta sekä menetelmän tarjoamasta implementoinnin tuesta.

FRIENDS-ohjelman arvio julkaistaan sekä Kasvun tuki -aikakauslehdessä että Kasvun tuen verkkosivuilla.

Tutustu menetelmään Aseman lapset -järjestön verkkosivuilla

Tutustu Friends-ohjelman kansainvälisiin verkkosivuihin

Uutista päivitetty 24.2.2025: muutettu arvion valmistumisen ajankohdaksi alkusyksy 2025, koska työ on viivästynyt runsaan tutkimuskirjallisuuden ja loppusyksystä ilmestyneen uuden meta-analyysin vuoksi. Alun perin arvion oli arvioitu valmistuvan vuoden 2024 aikana.

Lisätietoja

Heidi Backman

Erityisasiantuntija

Senior Specialist

Kasvun tuki

heidi.backman@itla.fi

050 330 4644

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Nuori mies katsoo ilta-auringossa eteenpäin hymyillen, käsi leualla.
Blogit
|
03.03.2026
Future Generations – tutkimustiedosta eväitä nuorille päätöksentekoon
Helmikuussa järjestimme Future Generations -työpajan yhdessä Suomen Nuorisovaltuustojen Liitto (Nuva) ry:n kanssa. Työpaja kokosi nuorisovaltuustojen puheenjohtajia ja varapuheenjohtajia ympäri Suomen keskustelemaan tutkijoidemme kanssa ajankohtaisista nuorisovaltuustoja koskettavista teemoista.
Tapahtumat
Kuvittele jos, yksinäisyyttä ei olisi
Miten yksinäisyys vaikuttaa terveyteen ja hyvinvointiin? Miten voisimme vähentää yksinäisyyttä ja onko jotain, mitä voisimme oppia nuorilta? Entä jos eläisimmekin maailmassa, jossa yksinäisyys ei määritä kenenkään arkea?
11.5.2026
17.00-19.00
Kuutio, 2. krs Oodi Helsingin keskuskirjasto, Helsinki
Podcast
|
23.02.2026
Miksi lasten ja nuorten luontosuhdetta tulisi vahvistaa?
Suomalaisten kunnioittava suhde luontoon ja ympäristöön on ristiriitainen, jos huomioon otetaan kulutus. Ylikulutuspäivä koittaa jälleen huhtikuussa eli suomalainen kulutustahti edellyttäisi…
Artikkelit
|
17.02.2026
Puhetapoja eron jälkeisestä vanhemmuudesta
Miten eron jälkeinen vanhemmuus rakentuu isien ja äitien puheessa? Kasvun tuki -aikakauslehden ennakkojulkaisuna ilmestyvässä tutkimusartikkelissa selvitetään, millaisia vanhemmuuteen liittyviä puhetapoja eronneiden isien ja äitien puheesta on löydettävissä.
Blogit
|
10.02.2026
Paraneeko mielenterveys toimenpiteillä vai yhteisöllisyydellä?
Lasten ja nuorten mielenterveys ei synny pelkästään palvelun tai toimenpiteen kohteena olemisella, vaan jokainen tarvitsee vastavuoroisia suhteita ja turvallisen yhteisön. Turvallisen yhteisön syntyminen edellyttää hyvinvoivia aikuisia. Yhteisöissä suuntaamme rohkeasti tulevaisuutta kohti vaikeuksista huolimatta. Taika piilee luottamuksessa, siinä, että pärjätään yhdessä.
Lapset leipovat.
Blogit
|
04.02.2026
Yhteisövaikuttavuustyön valmennus tuo johdon yhteisen asian äärelle
Pirkanmaan hyvinvointialueella on valmennettu eri toimijoita yhteisövaikuttavuustyöhön. Kuntien tarpeista lähtevien valmennusten tärkein tavoite on kehittää yhteistä ymmärrystä siitä, mitä paikalliset lapset, nuoret ja perheet kaipaavat sekä edistää yhteisjohtamista perhekeskusohjausryhmissä.