Uutiset>Uutiset
09.04.2025

Itlan vuosikertomus 2024 on julkaistu – Kohti lapsi- ja perhemyönteistä hyvinvointiyhteiskuntaa

Vuonna 2024 julkaisimme Itlan uuden strategian. Siinä visioksi määriteltiin lapsi- ja perhemyönteinen hyvinvointiyhteiskunta 2040. Tutustu Itlan vuoden 2024 muihin kohokohtiin juuri julkaistusta vuosikertomuksesta.

Laadimme viime vuonna Itlalle uuden strategian, joka suuntaa toimintamme kohti hyvinvointiyhteiskuntaa, jossa lapset, nuoret ja kaikki perheet voivat kasvaa, kukoistaa ja osallistua aktiivisesti tulevaisuuden rakentamiseen. Visiomme on lapsi- ja perhemyönteinen hyvinvointiyhteiskunta vuonna 2040.

Visioon tarvittavaa muutosta edistämme toiminnassamme kolmen vaikuttavuustavoitteen kautta:

  • Lapsi- ja perhemyönteinen Suomi: Lapset, nuoret ja vanhemmat ovat aktiivisia tulevaisuuden tekijöitä. Lasten, nuorten, perheiden ja tulevien sukupolvien arvostus näkyy asenteissa, julkisessa keskustelussa, päätöksenteossa sekä käytännön teoissa.
  • Lapsinäkökulmainen tieto käyttöön: Laadukas ja monipuolinen lapsinäkökulmainen tieto lisää ymmärrystä päätöksenteossa lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseksi muuttuvassa maailmassa.
  • Lapsilähtöiset kasvuympäristöt ja palvelut: Lapsilähtöiset kasvuympäristöt ja palvelut tukevat lasten, nuorten ja perheiden pärjäävyyttä yhteistyössä, vaikuttavasti ja uudistuen.

”Visiomme lapsi- ja perhemyönteisestä hyvinvointiyhteiskunnasta 2040 toimii meille paitsi johtotähtenä, myös laajempana keskustelunavauksena, millaista tulevaisuutta ja hyvinvointiyhteiskuntaa Suomessa halutaan rakentaa”, kertoo Itlan toimitusjohtaja Katri Vataja.


Mielenterveyden tukea, laajenevaa yhteisövaikuttavuustyötä ja oppeja tutkimuksesta

Kasvun tuki -työssä keskityimme vaikuttavan mielenterveyden tuen edistämiseen. Kehitimme ja pilotoimme muun muassa psykososiaalisten menetelmien arviointityökalu Kuusion, jonka avulla voidaan tuottaa tietoa menetelmien käyttöympäristöön sopivuudesta hyvinvointialueille menetelmien valinnan tueksi.

Yhteisövaikuttavuustyössä uudistimme lapsiperheiden palveluita ja tuimme hyvää arkea ja resilienssiä. Yhteisövaikuttavuustyössä on mukana viisi aluetta ja mukaan liittymistä valmisteltiin neljän uuden hyvinvointialueen kanssa: Keski-Suomi, Varsinais-Suomi, Länsi-Uusimaa ja Kymenlaakso.

Vahvistimme ihmislähtöistä hyvinvointijohtamista, jossa päätöksenteko ja palvelutoiminta kykenevät uudistumaan yhdessä ja tarvelähtöisesti. Johtamiskoulutusten kurssilaiset hakivat innostusta ja inspiraatiota hyvinvoinnin ja palveluiden kehittämiseen Skotlannista, missä on onnistuttu siirtymään organisaatiokeskeisestä palveluntuottamisesta ihmislähtöiseen malliin ja rakentamaan myös osallisuutta.

Samalta viivalta – ratkaisuja lapsiperheköyhyyteen -ohjelman viimeisenä vuonna toteutettu tutkimus porautuu köyhyyden ylisukupolvisuuteen ja toimiin, joilla lapsiperheköyhyyttä voidaan vähentää. Myös strategisen tutkimuksen PANDEMICS-ohjelma päättyi, ja sen tulokset taas kertovat, miten varautua paremmin kriiseihin ja kriisinhallintaan tulevaisuudessa.

Itlan vuosi 2024 lukuina

Lukuja Itlan vuodesta 2024

Lisätietoja

Katri Vataja

Toimitusjohtaja

CEO

katri.vataja@itla.fi

040 702 0899

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Podcast
|
29.04.2026
Mitä pojille kuuluu?
Manosfääri, looksmaxxing – erilaisia elämäntapoja ja miehuuden ohjenuoria välittyy pojille ja nuorille miehille muun muassa somen kautta. Mistä oikeastaan olemme…
Poika ja tyttö istuvat ulkoportaikon aidalla kesäisessä kaupungissa.
Uutiset
|
22.04.2026
TRT tukee sodille ja luonnonkatastrofeille altistuneiden lasten toipumista vaikuttavasti 
TRT-ryhmämenetelmä tukee sodissa, konflikteissa tai luonnonkatastrofeissa traumalle altistuneiden tai yksin maahan tulleiden alaikäisten lasten ja nuorten selviytymistä tutkitusti vaikuttavasti: se sai arvion 4/5 Itlan Kasvun tuen vaikuttavuusarviossa.
Blogit
|
20.04.2026
24 h työpaja – Varsinais-Suomessa tartuttiin lasten ja nuorten hyvinvoinnin vahvistamiseen uudella tavalla
Varsinais-Suomen lapsiperhetoimijat kokoontuivat ensimmäistä kertaa 24 tunnin työpajaan. Osallistujat tunnistivat neljä lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnin haastetta ja viisi toimenpidekokonaisuutta niiden ratkaisemiseksi. Itlassa mallinnamme työskentelytapaa laajempaan käyttöön.
Tapahtumat
Yhdessä enemmän – dialogia tieteen ja käytännön välillä lasten, nuorten ja perheiden hyväksi
Tiede ja käytäntö, sote ja kasvatus, ajattelu ja arki löytävät toisensa Tampereen yliopistolla maaliskuussa 2027.
17.3.-18.3.2027
Päivittyy myöhemmin
Tampereen yliopisto
Kaksi nuorta ihmistä takaapäin kuvattuna.
Uutiset
|
07.04.2026
UCLA Loneliness Scale sopii nuorten ja vanhempien yksinäisyyden mittaamiseen
Itla on alkanut arvioida mittareita, joilla arvioidaan lasten ja nuorten hyvinvointia, mielenterveyttä, arjen toimintakykyä sekä tuen tarvetta. Julkaisemme ensimmäisenä systemaattisen kirjallisuuskatsauksen nuorten yksinäisyyttä mittaavasta UCLA Loneliness Scale –mittarista, joka sopii myös vanhempien yksinäisyyden kokemusten arviointiin.
Tapahtumat
Tekoäly vauvaperheiden arjessa
Millaisia mahdollisuuksia tekoäly tuo perheiden arkeen ja vauva-aikaan? Kuka pitää silmällä tekoälyyn liittyviä riskejä, jotka uhkaavat lapsen oikeuksia? 3. kesäkuuta kokoonnumme Cajsan Helmeen aamiaisen merkeissä pohtimaan tekoälyn vaikutusta perheisiin ja perheellistyviin.
3.6.2026
9.00-11.00
Cajsan Helmi, Kaisaniemenranta 6, 00170 Helsinki