Uutiset>Uutiset
17.02.2023

Toimitusjohtaja Petri Virtanen jää pois Itlasta vuoden 2023 lopussa

Petri Virtanen on toiminut Itlan toimitusjohtajana kohta viiden vuoden ajan edistämässä lasten, nuorten ja lapsiperheiden hyvinvointia Suomessa.

”Olen ollut etuoikeutettu saadessani toimia eduskunnan alaisuudessa toimivan Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön toimitusjohtajana. Haluan kiittää säätiön toimielimiä, henkilökuntaa ja yhteistyökumppaneita menestyksellisestä yhteistyöstä. Säätiö on viiden vuoden aikana tullut kokoluokaltaan selvästi isommaksi ja arvostetuksi toimijaksi lasten, nuorten ja lapsiperheiden hyvinvoinnin toimijoiden kentällä, mikä on ollut hieno asia. Säätiölle on vahvistettu vuosia 2023–2026 koskeva strategia loppuvuodesta 2022, joten nyt on sekä Itlalle että itselleni hyvä aika siirtyä pois säätiöstä”, Virtanen kertoo.


Petri Virtanen jättää säätiön omasta aloitteestaan. Hän kertoo työhön liittyvistä jatkosuunnitelmistaan tarkemmin myöhemmin kevään aikana.

Itlan hallitus alkaa valmistella tulevan toimitusjohtajan rekrytointia lähiaikoina.

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Podcast
|
25.03.2026
Onko Suomi unohtanut nuoret?
Miksi nuorille kaupitellaan tulevaisuutta, jonka parasta ennen päivä on jo mennyt? Toteutuuko Suomessa sukupolvien välinen oikeudenmukaisuus? Onko aika ryhtyä yhteisiin…
Taapero istuu eduskunnan valtiosalin lattialla.
Tapahtumat
Turvallinen alku elämälle – avain Suomen kestävään tulevaisuuteen 
Kansanedustajien paneelikeskustelu "Turvallinen alku elämälle - avain Suomen kestävään tulevaisuuteen" järjestään Kansalaisinfossa tiistaina 5.5.2026 klo 10.00–11.30. Keskustelua voi seurata myös suorana verkossa.
5.5.2026
10.00-11.30
Eduskunnan Kansalaisinfo
Kasvun tuki -aikakauslehtiä pöydällä, henkilö selailee yhtä niistä
Uutiset
|
19.03.2026
Kasvun tuki -aikakauslehden tuore teemanumero porautuu tutkimusmenetelmiin 
Kasvun tuki -aikakauslehden teemanumero syventyy lapsi- ja nuorisotutkimuksen ajankohtaisiin eettisiin ja menetelmällisiin näkökulmiin. Artikkeleissa korostuvat osallisuuden ja moniäänisyyden merkitys.
Kasvun tuki -aikakauslehtiä pöydällä, henkilö selailee yhtä niistä
Artikkelit
|
19.03.2026
UCLA Loneliness Scale -yksinäisyysmittarin psykometriset ominaisuudet
Itla arvioi lapsille ja alle 23-vuotiaille nuorille sekä heidän perheilleen suunnattujen mittareiden psykometrisia ominaisuuksia. Tämä on ensimmäinen mittariarviointi ja uusi aluevaltaus menetelmäarvioinnin rinnalla.
Nuoret istuvat muurilla syksyisessä maisemassa
Artikkelit
|
11.03.2026
Nuorten arkiset ilon aiheet   
Kuinka moni suomalaisnuori on tyytyväinen elämäänsä? Mitkä asiat tuottavat nuorille iloa arjessa? Tätä pohditaan Kasvun tuki -aikakauslehden ennakkojulkaisuna ilmestyvässä tutkimusartikkelissa.
Neljä lasta juoksee iloisena koulun käytävällä
Uutiset
|
11.03.2026
Friends for life ehkäisee ahdistus- ja masennusoireita vaikuttavasti 
Friends for life -ohjelma ehkäisee alakouluikäisten lasten ahdistus- ja masennusoireita tutkitusti vaikuttavasti: se sijoittui tasolle 4/5 Itlan Kasvun tuen vaikuttavuusarviossa.