Uutiset>Uutiset
17.09.2021

Uusi tutkimushanke väestönkehityksen vaikutuksista varhaiskasvatukseen ja esi- ja perusopetukseen alkaa

Itla, Helsingin yliopisto ja MDI ovat saaneet opetus- ja kulttuuriministeriön rahoituksen monitieteiseen tutkimushankkeeseen 2021–2023.

Tutkimushanke tuottaa tietoa väestönmuutosten vaikutuksista varhaiskasvatuksen ja esi- ja perusopetuksen järjestämiseen sekä palveluiden saatavuuteen ja saavutettavuuteen.

Tutkimushankkeessa neljä näkökulmaa väestönkehityksen vaikutuksiin

  • Väestönmuutoksen tämänhetkiset vaikutukset varhaiskasvatukseen ja esi- ja perusopetukseen
  • Kuntien strategiat ja tarpeet väestönmuutokseen vastaamiseksi varhaiskasvatuksessa ja esi- ja perusopetuksessa
  • Väestönmuutoksen vaikutukset lapsen oikeuksiin ja sivistyksellisen tasa-arvon toteutumiseen sekä vaikutusten seurantaan
  • Lasten ja nuorten näkemykset

Säätiön toimitusjohtaja, professori Petri Virtanen iloitsee tutkimusrahoituksesta: ”On hienoa päästä tutkimaan kokonaisvaltaisesti väestönmuutoksen seurauksia osana opetus- ja kulttuuriministeriön Oikeus oppia -kehittämisohjelmaa. Hankkeessa on kolme tutkimusryhmää, joita johtavat apulaisprofessori Janne Varjo, professori Mirjam Kalland ja yhtä näistä johdan itse. Tutkimuksessa nostetaan esiin väestönkehityksen vaikutuksia eri puolilla Suomea ja se, miten lapsen oikeuksien sopimuksen velvoitteet ja lapsivaikutusten arviointi otetaan huomioon palvelujen suunnittelussa niin varhaiskasvatuksessa kuin esi- ja perusopetuksessa.”


Tutkimushanke toteutetaan Helsingin yliopiston kasvatustieteellisen tiedekunnan Koulutussosiologian ja -politiikan tutkimusyksikön (KUPOLI), Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiö Itlan ja Helsingin yliopiston kasvatustieteellisen tiedekunnan yhdenvertaisuuteen ja sosiaaliseen oikeudenmukaisuuteen keskittyvän tutkimusyhteisön (Diversity, multilingualism and social justice) muodostamana ryhmittymänä. Aluekehittämisen konsulttitoimisto MDI osallistuu tutkimushankkeen yhteen osatutkimukseen.

Tutkimushanke toteutetaan osana opetus- ja kulttuuriministeriön vuosina 2020–2022 toteuttamaa varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen laatua ja tasa-arvoa parantavaa Oikeus Oppia – kehittämisohjelmaa. Hanke käynnistetään syys-lokakuussa 2021 ja päättyy 31.12.2023.

Tutkimuksen rahoitus on 1,3 miljoona euroa.


Lisätietoja

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Alakouluikäinen lapsi hymyilee iloisesti koulun käytävällä.
Tapahtumat
Yhteisövaikuttavuustyön tapahtumat
Merkitse kalenteriisi Itlan yhteisövaikuttavuustyön kevään huippukiinnostavat tapahtumat! Niihin ovat lämpimästi tervetulleita kaikki yhteisövaikuttavuudesta kiinnostuneet.
27.2.-13.5.2026
8.15-15.00
Teams
Ihmisiä istuu piirissä.
Tapahtumat
YOUNG-Programme’s Annual Research Meeting
The theme of the event is Designing child-friendly and participatory research communication.
19.3.2026
10.00-16.00
University of Tampere
Kaksi lasta ja aikuinen värikkäissä toppatakeissa hyppää ilmaan. Maassa on lunta ja taustalla metsää ja sininen taivas.
Blogit
|
14.01.2026
Tavoitteena koko Suomi! Lapsiperhepalveluita uudistava yhteisövaikuttavuustyö laajenee   
Itlan tavoitteena on auttaa hyvinvointialueita ja kuntia uudistamaan lapsiperheiden palveluita yhteisövaikuttavuustyöllä. ”Positiiviset muutokset ovat mahdollisia myös vaikeina aikoina”, muistuttaa kehitysjohtajamme Laura Yliruka.
Mies hymyilee, taustalla lapsi tekee kuperkeikkaa sohvalla
Blogit
|
18.12.2025
Miten arvioida menetelmien kustannuksia ja vaikutuksia?
Taloudellisen arviointitiedon avulla voidaan järjestelmällisesti mitata, tunnistaa ja vertailla lasten ja nuorten mielenterveyttä tukevien menetelmien kustannuksia. Kyse ei ole pelkästään kustannusten laskemisesta, vaan hyvinvointialueiden menetelmien valintaa helpottavan kokonaiskuvan tarjoamisesta.
Lasi, jossa on kolikoita, joista nousee vihreä lehti.
Blogit
|
17.12.2025
Voiko taloustietoja oikeasti huomioida menetelmien vaikuttavuutta arvioitaessa?
Itla oli mukana Kustannusvaikuttavuus osaksi suosituksia -hankkeessa, jossa taloudellinen tieto tuotiin osaksi mielenterveyttä edistävien menetelmien vaikuttavuuden arviointia.
Lapsi juoksee keittiössä kieli ulkona.
Tapahtumat
Megatrendit 2026 -kisakatsomo
Miten megatrendit vaikuttavat lasten, nuorten ja perheiden tulevaisuuteen? Tule kanssamme seuraamaan Megatrendit 2026 julkaisua Itlan toimistolle!
15.1.2026
9.00-11.30
Arena, 2. krs, Siltasaarenkatu 8-10, Helsinki