Uutiset>Uutiset
03.03.2025

Hae aktoriksi Lapsuuden rakentajat -johtamisen mentorointiohjelmaan

Itlan Lapsuuden rakentajat -johtamisen mentorointiohjelma tukee kehittymistä johtajan roolissa hyvän lapsuuden rakentajana. Haku aktoriksi on auki maaliskuun ajan.

Itla edistää hyvinvointijohtamista, jossa toimintaa ja palveluja rakennetaan lasten, nuorten ja perheiden tarpeista käsin. Johtamisen tapa ja tavoite vaikuttavat suoraan siihen, miten integroidussa, lapsilähtöisessä ja ilmiölähtöisessä toiminnassa onnistutaan.

Itlan mentorointiohjelma tukee kehittymistä johtajan roolissa hyvän lapsuuden rakentajana. Mentorointi on erinomainen tapa tarkastella omaa työtä ja työotetta sekä saada kehittymisen tukea kokeneelta kollegalta. Kahdenvälisenä luottamuksellisena työskentelytapana mentorointi antaa mahdollisuuden keskittyä nimenomaan aktorin työssä ajankohtaisiin kysymyksiin ja laajentaa näköaloja mentorin kokemuksen kautta.


Aktoreiksi voivat hakea kaikki lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnin kannalta avaintehtävissä olevat johtajat ja esihenkilöt esimerkiksi hyvinvointialueilta ja järjestöistä.


Mentoreina Itlan ohjelmassa toimivat pitkäkestoisen Lapsuuden rakentajat -johtamiskoulutuksen suorittaneet johtajat, jotka ovat pitkään toimineet lasten nuorten ja perheiden hyvinvoinnin kentällä.

Aktoreiksi voivat hakea kaikki lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnin kannalta avaintehtävissä olevat johtajat ja esihenkilöt esimerkiksi hyvinvointialueilta ja järjestöistä.

Mentorointi perustuu kahden tasa-arvoisen ihmisen säännöllisiin tapaamisiin, joissa tietotaitoa ja ammatillista näkemystä luodaan ja siirretään avoimen keskustelun avulla. Tavoitteellisessa mentoroinnissa on selkeä päämäärä, alku ja loppu. Parit laativat yhdessä sopimuksen, jossa molemmat osapuolet sitoutuvat yhden vuoden kestävään luottamukselliseen prosessiin. Parit päättävät itse tapaamistensa ajankohdat, muodon ja sisällön.

Yhteiset tilaisuudet tukevat vuoropuhelua

Itla tukee mentorointia aloitustilaisuudella toukokuussa 2025, kahdella välitapaamisella sekä lopetustilaisuudella toukokuussa 2026. Kaikki nämä tilaisuudet järjestetään niin, että sekä lähi- että etäosallistuminen on mahdollista. Osallistuminen ohjelman yhteisiin tilaisuuksiin on vapaaehtoista. Tilaisuuksien tarkoitus on auttaa mentori–aktori-pareja rakentamaan ja syventämään yhteistä vuoropuhelua.

Sopivan mentorin löytymistä kaikille aktoreille ei voida taata, mutta ohjelmaan otetaan niin monta mentori–aktori-paria, kuin mahdollista. Parit muodostetaan huhtikuun 2025 aikana.

Aikataulu ja ohjelmaan hakeminen

  • Aktoreiden haku 31.3.2025 mennessä
  • Mentori–aktori-parien muodostaminen ja ilmoitus osallistujille huhtikuun aikana
  • 26.5. Lapsuuden rakentajat -johtamisen mentorointiohjelman aloitustilaisuus (hybridi)
  • Mentorointiparien keskinäiset tapaamiset 05/2025-05/2026
  • Kaksi välitilaisuutta (hybridi) talven 2025-2026 aikana
  • Mentorointiohjelman päätöstilaisuus (hybridi) toukokuussa 2026

  • Aktoreille ohjelmaan osallistuminen on maksutonta.
  • Aktorit/aktoreiden organisaatiot vastaavat itse mahdollisista mentorointitapaamisiin liittyvistä matkakuluista.
  • Mentorointitapaamiset etänä ovat myös mahdollisia, mikäli se sopii molemmille osapuolille.
  • Suositus on, että mentori–aktori-parit tapaisivat myös kasvokkain.
  • Mentorit osallistuvat ohjelmaan pro bono -periaatteella.

Käsitteitä:
Mentorointi = Pitkäkestoiseen dialogiin perustuva kehittämismenetelmä, jossa tietotaitoa ja ammatillista näkemystä luodaan ja siirretään kokeneen ja vähemmän kokeneen henkilön väillä.
Mentori = vanhempi/kokeneempi luotettava neuvonantaja
Aktori = jonkin verran kokemusta omaava, oppimis- ja kehittymishaluinen ammattilainen


Lisätietoja

Ota meihin yhteyttä, jos haluat lisätietoja mentorointiohjelmasta.

Marika Tammeaid

Kehitysjohtaja

Director of Development

Johtamiskoulutus

marika.tammeaid@itla.fi

050 340 9798
Heidi Tilander

Tapahtuma- ja ohjelmakoordinaattori

Event and Programme Coordinator

heidi.tilander@itla.fi

044 312 0695

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Kaksi lasta leikkii lelulinnalla maton päällä.
Blogi
|
28.05.2025
Säästövinkki sote-johtajille: panosta arviointiin
Lasten ja nuorten terapiatakuun toimeenpano on laaja kokonaisuus, jossa onnistuminen edellyttää hyvinvointialueilta paitsi psykososiaalisten ja lyhytterapeuttisten menetelmien osaamista myös kyvykkyyttä menetelmien arviointiin ja käyttöönottoon. Arviointi tulisi toteuttaa moninäkökulmaisesti ja systemaattisesti sekä hyödyntää siihen suunniteltuja työkaluja.
Arviointi
Vaikuttavuus
Nainen ja mies nauravat tietokoneiden ääressä.
Uutiset
|
27.05.2025
Itlan Lapsuuden rakentajat -mentorointiohjelma alkoi odottavissa ja iloisissa tunnelmissa
Itlan mentorointiohjelma tukee lasten, nuorten ja perheiden palveluiden johtajien kehittymistä hyvän lapsuuden rakentajina. Ohjelman aloitustilaisuudessa mentorit ja aktorit tapasivat toisensa ensimmäistä kertaa. Yhdessä pohdittiin miten mentoroinnin tavoitteita kannattaa määritellä ja mistä onnistunut mentorointisuhde rakentuu.
Johtaminen
Johtamiskoulutus
Tapahtumat
Lapset ja nuoret – algoritmien panttivangit -keskustelu SuomiAreenassa
Yksi yhteiskunnan tulevaisuuden tärkeimmistä pääomista ovat lastemme aivot. Lasten ja nuorten keskittymiskyvystä ja huomiosta kilpailevat monikansallisten teknojättien koukuttavat algoritmit. Ovatko lapset ja nuoret algoritmien panttivankeja? Kenen vastuulla on rakentaa lapsille ja nuorille kasvua ja kehitystä tukeva turvallinen digiympäristö?
25.6.2025
15.00–15.45
Eetunaukion lava, Itäpuisto 4, Pori
Digitaalisuus
SuomiAreena
Tapahtumat
Suomi 2040: ”Mitä välii” – vai kaikki on mahdollista nuorille? Itla SuomiAreenassa
Maailman onnellisimmassa maassa nuorten usko tulevaisuuteen on heikentynyt merkittävästi viimeisen kymmenen vuoden aikana. Olemme tulleet tienhaaraan: onko tulevaisuus vielä avoinna suomalaisille lapsille ja nuorille? Itla on mukana SuomiAreenassa 25.–26. kesäkuuta.
26.6.2025
13.00-13.45
Eetunaukion lava, Itäpuisto 4, Pori
SuomiAreena
Tulevaisuus
Uutiset
|
20.05.2025
Sinustako visuaalisen viestinnän asiantuntija Itlaan?
Haluatko olla mukana rakentamassa hyvinvointiyhteiskuntaa, jossa lapset, nuoret ja kaikenlaiset perheet uskaltavat unelmoida ja luottaa hyvään tulevaisuuteen? Haemme visuaalisen viestinnän asiantuntijaa vanhempainvapaan sijaiseksi.
Avoin tehtävä
Blogi
|
19.05.2025
Voisiko tekoäly parantaa tukea tarvitsevien lapsiperheiden palvelujen vaikuttavuutta?
Lasten ja perheiden hyvinvointi edellyttää monialaista tukea. Tietoa vaikuttavista toimintamalleista ja menetelmistä on saatavilla jo varsin paljon. Tarvitaan kuitenkin luotettavia mittausmenetelmiä, jotta vaikuttavuustiedon avulla voitaisiin myös johtaa, ohjata ja kehittää palveluita.
Vaikuttavuus