Uutiset>Uutiset
15.02.2023

Nimitysuutisia: Annika Heikkinen projektikoordinaattoriksi, Katariina Issakainen viestintäharjoittelijaksi ja Säde Rautanen visuaalisen viestinnän harjoittelijaksi

Annika Heikkinen on aloittanut Itlassa projektikoordinaattorina tutkimusperustaiseen päätöksentekoon liittyvän MOOC-kurssin toteutuksessa. Katariina Issakainen on Itlan uusi viestintäharjoittelija ja Säde Rautanen uusi visuaalisen viestinnän harjoittelija.

Annika Heikkinen projektikoordinaattoriksi  

TtM Annika Heikkinen toimii Itlassa projektikoordinaattorina Kasvun tuki – toimintakokonaisuudessa. Kasvun tuki -toiminnan tavoitteena on lasten, nuorten ja lapsiperheiden psykososiaalisten interventioiden käyttöönoton edistäminen. Annika koordinoi sisällöntuotantoa avoimelle verkkokurssille (MOOC), joka käsittelee vaikuttavia menetelmiä ja toimintamalleja tutkimusperustaisessa päätöksenteossa. Kurssi pohjautuu Itlan aiemmin Helsingin yliopiston sosiaali- ja terveystutkimuksen ja –johtamisen maisteriohjelmaan tuottamaan vastaavaan kokonaisuuteen. Heikkinen on koulutukseltaan terveydenhoitaja ja terveystieteiden maisteri.

Heikkinen on aiemmin työskennellyt Turun yliopiston Lastenpsykiatrian tutkimuskeskuksessa tutkimushoitajana erilaisten lasten ja nuorten psykososiaalista hyvinvointia kartoittavien aikasarja- ja interventiotutkimusten parissa. Työnsä ohella hän opiskelee ylemmässä ammattikorkeakoulussa hyvinvointianalytiikkaa.

Katariina Issakainen ja Säde Rautanen viestinnän harjoittelijoiksi 

Katariina Issakainen on aloittanut viestinnän harjoittelijana Itlassa. Hän on politiikan ja viestinnän maisteriopiskelija Helsingin yliopistossa, pääaineenaan viestintä.

Säde Rautanen on aloittanut visuaalisen viestinnän harjoittelijana Itlassa. Säde opiskelee viimeistä vuotta Media-alan ja kuvallisen ilmaisun perustutkintoa.   

Lisätietoja

Annika Särkkä

Särkkä on aiemmin toiminut asiantuntijana Itlassa.

040 635 9023

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Blogit
|
10.02.2026
Paraneeko mielenterveys toimenpiteillä vai yhteisöllisyydellä?
Lasten ja nuorten mielenterveys ei synny pelkästään palvelun tai toimenpiteen kohteena olemisella, vaan jokainen tarvitsee vastavuoroisia suhteita ja turvallisen yhteisön. Turvallisen yhteisön syntyminen edellyttää hyvinvoivia aikuisia. Yhteisöissä suuntaamme rohkeasti tulevaisuutta kohti vaikeuksista huolimatta. Taika piilee luottamuksessa, siinä, että pärjätään yhdessä.
Lapset leipovat.
Blogit
|
04.02.2026
Yhteisövaikuttavuustyön valmennus tuo johdon yhteisen asian äärelle
Pirkanmaan hyvinvointialueella on valmennettu eri toimijoita yhteisövaikuttavuustyöhön. Kuntien tarpeista lähtevien valmennusten tärkein tavoite on kehittää yhteistä ymmärrystä siitä, mitä paikalliset lapset, nuoret ja perheet kaipaavat sekä edistää yhteisjohtamista perhekeskusohjausryhmissä.
Blogit
|
03.02.2026
Lasten väheneminen on syy panostaa enemmän – ei vähemmän
Uusi lapsiin keskittyvä väestöennusteemme osoittaa, että Suomessa on meneillään ennennäkemätön muutos. Millaisia yhteisvaikutuksia syntyy lasten määrän vähenemisestä sekä aikamme muista megatrendeistä, kuten ilmastonmuutoksesta ja teknologian kehityksestä? Tämä edellyttää kokonaan uusia ratkaisuja ja innovaatioita, korostaa toimitusjohtaja Katri Vataja blogissaan.
Lapsi kiikaroi metsässä.
Uutiset
|
03.02.2026
Ennuste lasten määrästä: Viidennes vähemmän lapsia – muutos näkyy lasten arjessa ja vaikuttaa asemaan yhteiskunnassa
Lasten määrä voi vähentyä jopa viidenneksellä seuraavan kymmenen vuoden aikana. Syntyvyyden ja kuolleisuuden pieneneminen muuttaa perherakenteita, kun entistä harvemmalla on sisaruksia ja useammalla elossa olevia isoisovanhempia. Lasten määrän vähentyessä lasten ja nuorten asemaa, hyvinvointia ja mahdollisuuksien tasa-arvoa tulee vaalia.
Joukko nuoria kävelee kadulla
Blogit
|
02.02.2026
Paikallisista tarpeista lähtevä kehittäminen – Radikaalia?
Julkisen sektorin toiminnan ja palveluiden kehittäminen paikallisista tarpeista lähtien on Suomessa uutta. Poikkeuksen tähän muodostaa yhteisövaikuttavuustyö, jota Itla toteuttaa eri alueilla kuntien, hyvinvointialueiden ja järjestöjen kanssa yhteistyössä.
Tyttö heittää koripalloa
Tapahtumat
Implementoinnin aamukahvit: käytännön vinkkejä menetelmien käyttöönottoon    
Onko organisaatiosi ottamassa käyttöön psykososiaalisia menetelmiä? Tarvitsetko työkaluja onnistuneeseen toteutukseen? Suunnitteletko työpajaa, mutta kaipaat tukea ohjelmaan ja materiaaleihin? Virtuaalikahveillamme ti 17.3.2026 klo 8-9 saat kättä pidempää!
Ti 17.3.2026
Klo 8-9
Teams