Uutiset>Uutiset
03.04.2025

Sinustako kehitysjohtaja Itlaan?

Haluatko olla mukana rakentamassa hyvinvointiyhteiskuntaa, jossa lapset, nuoret ja kaikenlaiset perheet uskaltavat unelmoida ja luottaa hyvään tulevaisuuteen? Haemme kehitysjohtajaa johtamaan innovaatio- ja kehittämistoimintaa.

Haluatko olla mukana rakentamassa hyvinvointiyhteiskuntaa, jossa lapset, nuoret ja kaikenlaiset perheet uskaltavat unelmoida ja luottaa hyvään tulevaisuuteen?

Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiö Itla edistää Suomessa asuvien lasten, nuorten ja lapsiperheiden hyvinvointia, yhdenvertaisuutta ja asemaa sekä hyvää tulevaisuutta. Toteutamme tehtäväämme jalostamalla ja välittämällä laadukasta tietoa ja käytännön ratkaisuja päätöksenteon ja kehittämistyön tueksi, vauhdittamalla lasten ja nuorten kasvuympäristöjen ja palveluiden uudistumista sekä vahvistamalla rakentavaa keskustelua lapsi- ja perhemyönteisestä yhteiskunnasta ja sen tulevaisuudesta.

Haemme kehitysjohtajaa innovaatio- ja kehittämistoimintaan

Haemme kehitysjohtajaa johtamaan innovaatio- ja kehittämistoimintaa, jolla vauhditetaan kasvuympäristöjen ja palveluiden uudistumista lapsi- ja perhelähtöisiksi – paikallisesti, alueellisesti ja kansallisesti. Työmme tavoitteena on, että kasvuympäristöt ja palvelut tukevat lasten, nuorten ja perheiden hyvinvointia ennaltaehkäisevästi, yhteistyössä, vaikuttavasti ja uudistuen

Kehitysjohtajana

  • Vastaat yhteisövaikuttavuustyöstä, joka edistää lasten, nuorten ja perheiden palvelujärjestelmän kokonaisvaltaista uudistumista ja tukee eri toimijoiden yhdessä kehittämistä ja oppimista. Tavoitteena on laajentaa yhteisövaikuttavuuden malli kansalliseksi kehittämisen tavaksi.   
  • Vastaat uusien toimintamallien kehittämisestä, jotka vahvistavat moninäkökulmaisen tiedon, käytännön kehittämistyön ja päätöksenteon vuorovaikutusta ja tiedolla johtamista lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnin tueksi. Rakennat monialaista yhteistyötä ja kansallisia ja kansainvälisiä kumppanuuksia ja verkostoja.
  • Toimit yhteisövaikuttavuustiimin esihenkilönä ja tuet asiantuntijoiden onnistumista työssään.
  • Osallistut Itlan johtoryhmän jäsenenä koko säätiön johtamiseen ja strategian toteuttamiseen.

Mitä toivomme Sinulta?

  • Sinulla on kokemusta laajojen kokonaisuuksien ja asiantuntijatiimien menestyksekkäästä johtamisesta. Innostut ihmisten johtamisesta ja haluat tukea tiimin kehittymistä, yhteistyötä ja onnistumista.
  • Sinulla on vahvaa asiantuntemusta ja näkemystä lapsi- ja perhepolitiikasta ja palvelujärjestelmän kehittämisestä sekä kokemusta yhteiskunnallisesta vaikuttamisesta, muutoksen tekemisestä ja innovaatiotoiminnasta. Olet visionäärinen ja strateginen ajattelija, mutta osaat myös viedä ideat käytäntöön.
  • Ymmärrät moninäkökulmaisen tiedon, käytännön kehittämistyön ja päätöksenteon välisen vuorovaikutuksen merkityksen ja osaat rakentaa siltoja niiden välille. Osaat ja haluat toimia verkostomaisesti, rakentaa kumppanuuksia ja edistää aitoa yhdessä tekemistä.
  • Sinulla on erinomaiset vuorovaikutus- ja yhteistyötaidot ja kommunikoit sujuvasti suomeksi ja englanniksi. Ruotsin kielen taito on tehtävässä plussaa.
  • Sinulla on tehtävään soveltuva ylempi korkeakoulututkinto. Tohtorintutkinto on tehtävässä eduksi.

Miksi meille töihin?

Tarjoamme merkityksellisen työn yhteiskunnallista muutosta tekevässä vakavaraisessa säätiössä sekä innostavan, aktiivisesti uudistuvan työyhteisön, jossa vaalimme uteliaisuutta ja yhdessä oppimista toimintaperiaatteidemme mukaisesti.

Työsuhde on kokoaikainen ja vakituinen. Tehtävä edellyttää viikoittaista läsnäoloa toimistollamme Helsingin Hakaniemessä, minkä lisäksi etätyö on mahdollista. Tarjoamme hyvät työsuhde-edut, viihtyisän työympäristön ja mukavat työkaverit!

Kiinnostuitko?

Lähetä hakemuksesi ja ansioluettelosi viimeistään 21.4. osoitteeseen rekry@itla.fi. Sisällytä hakemukseesi myös palkkatoivomuksesi.

Kirjoita sähköpostin otsikkokenttään ”kehitysjohtaja” ja nimeä liitetiedostona oleva hakemus ja ansioluettelo muodossa ”Sukunimi–Kehitysjohtaja”.

Työ alkaa 4.8. tai sopimuksen mukaan. 

Lisätietoja

Lisätietoja tehtävästä antaa toimitusjohtaja Katri Vataja.

Puhelinajat 9.4. klo 13–14 ja 11.4. klo 14–16.

Katri Vataja

Toimitusjohtaja

CEO

katri.vataja@itla.fi

040 702 0899

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Kaksi lasta, joista toinen kurottaa kohti lehteä ruskamaisemassa.
Uutiset
|
10.10.2025
Sinustako tulevaisuustyön erityisasiantuntija Itlaan?
Haemme erityisasiantuntijaa kehittämään lapsikeskeistä ennakointi- ja tulevaisuustyötä ja vahvistamaan lapsiin, nuoriin ja perheisiin liittyvää tulevaisuusajattelua ja -keskustelua Suomessa.
Avoin tehtävä
Lapsi hiekkalaatikolla hiekkalelujen kanssa.
Uutiset
|
10.10.2025
Sinustako psykososiaalisten menetelmien adaptoinnin erityisasiantuntija Itlaan?
Haemme erityisasiantuntijaa kehittämään ja toteuttamaan psykososiaalisten menetelmien suunnitelmallista muokkausta eli adaptointia.
Avoin tehtävä
Iloinen lapsi koulussa.
Blogi
|
09.10.2025
Sopimukset tukevat hyvinvointialueen ja kuntien välistä yhteistyötä Länsi-Uudellamaalla   
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue ja osa alueen kunnista ovat käynnistäneet yhteisövaikuttavuuden periaattein toteutettavan pilotin, jonka tavoitteena on lasten, nuorten ja perheiden mielen hyvinvoinnin vahvistaminen. Työtä tukevat hyvinvointialueen ja kuntien väliset sopimukset sekä hyvinvointialueen uusi strategia.
Yhteisövaikuttavuus
Kaksi lasta leikkii lelulinnalla maton päällä.
Blogi
|
08.10.2025
Pitkäaikainen kansallinen tuki on avain onnistuneeseen muutokseen 
Yhteisövaikuttavuustyön tuore arviointitutkimus osoittaa, että lapsiperhepalveluiden uudistaminen edellyttää pitkäaikaista kansallista ja alueellista tukea hyvinvointialueille ja kunnille.
Yhteisövaikuttavuus
Kupillinen lattekahvia ja läppäri puisella pöydällä
Tapahtumat
Aamukahvit psykososiaalisten menetelmien ylläpitäjille 
Mitkä ovat yleisimpiä psykososiaalisten menetelmien ylläpitäjien tehtäviä Suomessa? Entä millainen yhteistyö menetelmien ylläpitäjien ja menetelmiä käyttöönottavien organisaatioiden välillä tukee menetelmien käyttöönottoa? Tervetuloa aamukahveille keskustelemaan tuoreesta menetelmien ylläpitoa käsittelevästä raportista!
Ma 3.11.2025
Klo 8-9
Teams
Kasvun tuki
Lapsia pulpettiensa ääressä oppitunnilla.
Uutiset
|
02.10.2025
Koulukiusaamisen ennaltaehkäisemiseen ja vähentämiseen tarkoitettu Kiva koulu  -ohjelma arvioitavana
Kasvun tuki arvioi Kiva koulu -ohjelman, jonka tavoitteena on ennaltaehkäistä ja vähentää koulukiusaamista peruskoulussa. Ohjelma on tärkeää arvioida uudelleen, sillä siitä on tehty paljon uutta tutkimusta. Arvio julkaistaan systemaattisena katsauksena Kasvun tuki -aikakauslehdessä ja Kasvun tuen menetelmäpankissa.
Psykososiaalinen menetelmä
Vaikuttavuus
Kasvun tuki
Arviointi