Uutiset>Blogi
08.10.2025

Pitkäaikainen kansallinen tuki on avain onnistuneeseen muutokseen 

Yhteisövaikuttavuustyön tuore arviointitutkimus osoittaa, että lapsiperhepalveluiden uudistaminen edellyttää pitkäaikaista kansallista ja alueellista tukea hyvinvointialueille ja kunnille.

Lapsiperhepalveluiden kokonaisvaltaiseen uudistamiseen tähtäävä yhteisövaikuttavuustyö on ottanut merkittäviä askeleita eteenpäin ja muuttanut sekä ajattelu- että toimintatapoja mukana olevilla alueilla. Tämä on edellyttä­nyt paitsi rakenteellisia uudistuksia, myös eri organisaatioiden ja ammattilaisten keskinäisen vuorovaikutuksen ja luottamuksen muodostumista.

Lapsiperhepalveluissa tehtävää muutosta nopeuttavat mukana olevien organisaatioiden yhteinen ymmärrys työn tavoitteista ja toteutuksesta sekä yhteiset onnistumiset. Uudistusten käytäntöön viemisen vaativuus ja organisaatioiden erilaisuus puolestaan hankaloittavat työtä. Haasteet ovat taklattavissa, mikäli hyvinvointialue, kunnat ja kolmas sektori ratkovat yhdessä arjen yhteistyön haasteita ja selkeyttävät johtamista.

Vastavalmistunut arviointitutkimus osoittaa, että Itlan yhteisövaikuttavuustyölle tarjoama tuki on avainasemassa muutostyön etenemisessä. Myös hyvinvointialueiden ja kaupunkien omien paikallisten kehittäjätyöntekijöiden rooli on erittäin tärkeä.  

Haasteet ovat ratkaistavissa – mutta se edellyttää konkreettisia toimenpiteitä    

Uudistusten käytäntöön viemisen vaativuus sekä kuntien ja hyvinvointialueiden erilaisuus ovat tuoneet mutkia yhteisövaikuttavuustyön matkaan. Ne ovat kuitenkin ratkottavissa, mikäli arjen haasteet hoidetaan yhdessä.

”Hyvinvointialueiden ja kuntien olisi tärkeä jatkaa keskustelua ja konkreettisten toimintarakenteiden muodostamista yhteisten ratkaisujen mahdollistamiseksi. Esimerkiksi yhteisten tapaamisten tarkoitus, sisältö ja määrä kannattaisi määritellä huolellisesti, jotta kaikki keskeiset toimijat pystyisivät osallistumaan”, johtava asiantuntija Mika Niemelä Itlasta toteaa.


Haasteet ovat taklattavissa, mikäli hyvinvointialue, kunnat ja kolmas sektori ratkovat yhdessä arjen yhteistyön haasteita ja selkeyttävät johtamista.


Uusien toimintatapojen vakiinnuttamista voitaisiin edistää suurimmissa kaupungeissa kahden alueellisen kehittäjätyöntekijän mallilla, jossa toinen olisi kaupungista ja toinen hyvinvointialueelta. Heidän tehtävänsä edellyttää tiivistä yhteistyötä hyvinvointialueen johdon kanssa, ja siksi monialaisen työn johtamisen rooleja kannattaisi selkiyttää alueilla entisestään.

Niemelä korostaa organisaatioiden välisten sopimusten merkitystä yhteisövaikuttavuustyössä.

”Sopimusten tavoitteena on varmistaa, että perheen elämäntilanteen muuttuessa kunnan ja hyvinvointialueen eri toimijat tukevat lapsen arkea yhdessä, ennaltaehkäisevästi ja pitkäjänteisesti.”

Tilaa yhteisövaikuttavuustyön uutiskirje täältä, niin saat ajankohtaisia juttuja ja uutisia suoraan sähköpostiisi!


Lisätietoja

Mari Hirvonen

Erityisasiantuntija

Senior Specialist

Yhteisövaikuttavuus

mari.hirvonen@itla.fi

044 363 7276
Oona Palosaari

Erityisasiantuntija

Senior Specialist

Yhteisövaikuttavuus

oona.palosaari@itla.fi

040 586 0560
Laura Yliruka

Kehitysjohtaja

Director of Development

Yhteisövaikuttavuus

laura.yliruka@itla.fi

050 577 1090
Eija Viitala

Erityisasiantuntija

Senior Specialist

Yhteisövaikuttavuus

eija.viitala@itla.fi

040 182 2401

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Blogi
|
28.10.2025
Vauvaperheiden tulevaisuus – menneisyyden painosta tulevaisuuden imuun
Ensimmäiset 1 000 päivää luovat perustan koko elämälle. Näin ollen vauvaperheiden ja vanhemmiksi haluavien hyvinvointiin tulisi kiinnittää erityistä huomiota: ovathan he avainasemassa luomassa tulevaisuuden yhteiskuntaa. Kutsuimme moninaisen joukkion keskustelemaan, millaista tulevaisuutta luomme vauvaperheille ja samalla koko huomisen Suomelle. Kokosimme yhteen keskusteluista syntyneitä ajatuksia.
1000 ensimmäistä päivää
Vauvaperheet
Lapsi katselee kädet kiikareina silmillä
Blogi
|
16.10.2025
Kansainvälinen verkostoyhteistyö tuo leveämmät hartiat kansalliseen arviointityöhön     
European Society for Prevention Research -konferenssi Berliinissä kokosi joukon tutkijoita, ammattilaisia ja päättäjiä keskustelemaan mielenterveysongelmien ja -sairauksien ehkäisystä sekä vahvistamaan tutkimuksen, koulutuksen ja käytännön välisiä yhteyksiä.
Kasvun tuki
Menetelmäarviointi
Psykososiaalinen menetelmä
Kaksi lasta, joista toinen kurottaa kohti lehteä ruskamaisemassa.
Uutiset
|
10.10.2025
Sinustako tulevaisuustyön erityisasiantuntija Itlaan?
Haemme erityisasiantuntijaa kehittämään lapsikeskeistä ennakointi- ja tulevaisuustyötä ja vahvistamaan lapsiin, nuoriin ja perheisiin liittyvää tulevaisuusajattelua ja -keskustelua Suomessa.
Avoin tehtävä
Lapsi hiekkalaatikolla hiekkalelujen kanssa.
Uutiset
|
10.10.2025
Sinustako psykososiaalisten menetelmien adaptoinnin erityisasiantuntija Itlaan?
Haemme erityisasiantuntijaa kehittämään ja toteuttamaan psykososiaalisten menetelmien suunnitelmallista muokkausta eli adaptointia.
Avoin tehtävä
Iloinen lapsi koulussa.
Blogi
|
09.10.2025
Sopimukset tukevat hyvinvointialueen ja kuntien välistä yhteistyötä Länsi-Uudellamaalla   
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue ja osa alueen kunnista ovat käynnistäneet yhteisövaikuttavuuden periaattein toteutettavan pilotin, jonka tavoitteena on lasten, nuorten ja perheiden mielen hyvinvoinnin vahvistaminen. Työtä tukevat hyvinvointialueen ja kuntien väliset sopimukset sekä hyvinvointialueen uusi strategia.
Yhteisövaikuttavuus
Kaksi lasta leikkii lelulinnalla maton päällä.
Blogi
|
08.10.2025
Pitkäaikainen kansallinen tuki on avain onnistuneeseen muutokseen 
Yhteisövaikuttavuustyön tuore arviointitutkimus osoittaa, että lapsiperhepalveluiden uudistaminen edellyttää pitkäaikaista kansallista ja alueellista tukea hyvinvointialueille ja kunnille.
Yhteisövaikuttavuus