Uutiset>Uutiset
17.02.2025

Etuoikeuskävelyn videotallenne julkaistu

Itlan Lapsuuden rakentajat -johtamiskoulun osallistujat järjestivät marraskuussa etuoikeuskävelyn, josta on nyt julkaistu videotallenne. Tapahtuman tarkoituksena oli tuoda esiin lapsuudenkokemusten eroavuutta ja kannustaa huomioimaan lapsuuden suojaavat ja haavoittavat kokemukset entistä paremmin yhteiskunnassa.

Itlan Lapsuuden rakentajat -johtamiskoulutuksen osallistujat Susanna Kalliola, Leena Lehikoinen, Annika Mattila, Katja Rautiainen ja Onni Westlund järjestivät Etuoikeuskävely-tapahtuman Helsingissä Eduskuntatalon portailla 6.11.2024. Tapahtuman järjestämiseen osallistui myös YOUNG-ohjelma.

Etuoikeuskävelyssä osallistujat asettuivat riviin Eduskuntatalon portaiden eteen ja ottivat askeleita portailla sen mukaan, pätivätkö Onni Westlundin luettelemat väittämät heihin. Käytetyt väittämät perustuvat tutkittuun tietoon lapsuutta suojaavista ja haavoittavista tekijöistä.

Tarkoituksena tuoda esiin lapsuudenkokemusten eroavuutta

Etuoikeuskävelyn tarkoituksena oli tuoda kehollisesti esiin sitä, miten erilaisia lapsuudenkokemuksia eri ihmisillä on. Toisilla on ollut enemmän suojaavia tekijöitä, jotka ovat auttaneet selviytymään elämän haasteista, kun taas toiset ovat kohdanneet enemmän haitallisia tekijöitä, jotka ovat vaikeuttaneet selviytymistä.

Etuoikeuskävely on nyt katsottavissa videotallenteena. Järjestäjät toivovat videon herättelevän ihmisiä pohtimaan etuoikeuksia ja niiden puutteita niin omassa elämässään kuin suomalaisessa yhteiskunnassa. Tapahtuman järjestämisestä on myös tehty julkaisu, johon on koottu järjestäjien kokemukset etuoikeuskävelyn toteuttamisesta. Itla on julkaissut etuoikeuskävelystä myös osallistujan näkökulmasta kirjoitetun blogitekstin.


”Etuoikeuskävelyn tarkoituksena oli tuoda kehollisesti esiin sitä, miten erilaisia lapsuudenkokemuksia eri ihmisillä on.”


Suojaavat ja haavoittavat kokemukset huomioitava nykyistä paremmin yhteiskunnassa

”Kokeilumme perusteella haluamme jatkaa tietoisuuden lisäämistä lapsuuden ajan suojaavista ja haavoittavista tekijöistä, jotta ne osattaisiin tulevaisuudessa ottaa paremmin huomioon niin poliittisessa päätöksenteossa, palvelujärjestelmässä kuin yhteiskunnassa laajemminkin”, järjestäjät kertovat.

”Kannustamme tämän tietoisuuden lisäämiseksi myös etuoikeuskävely-menetelmän uusintamiseen eri yhteisöissä.”


”Kannustamme myös etuoikeuskävely-menetelmän uusintamiseen eri yhteisöissä.”


Lapsuuden rakentajat -johtamiskoulutuksen osallistujat järjestivät tapahtuman yhteistyössä Itlan, YOUNG-ohjelman sekä Acelife-, Imagine- ja Ulos epätoivosta -tutkimushankkeiden kanssa.

Lisätietoja

Onni Westlund

Kehittämispäällikkö

Pesäpuu ry, lastensuojelun kehittämisyhteisö

+358 45 886 3326

onni.westlund@pesapuu.fi

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Tummakiharainen lapsi leikkii iloisena lattialla puuleluilla.
Uutiset
|
29.05.2026
Hyvinvointialueiden kokemukset yhteisövaikuttavuustyöstä ovat erittäin positiivisia
THL:n tuore perhekeskusten tilaa selvittävä raportti osoittaa, että Itlan tukema yhteisövaikuttavuustyö antaa vahvan tuen perhekeskuskehittämiselle. Mukana olevien hyvinvointialueiden kokemukset sen hyödyistä ovat erittäin myönteisiä.
Podcast
|
29.05.2026
Onko vanhemmaksi tuleminen oma päätös?
Syntyvyys kehystetään usein yhteiskunnan kantokyvyn ydinkysymykseksi, mutta poliittinen päätöksenteko ei kaikkien mielestä huomioi riittävästi muuttunutta käsitystä perheellistymisestä. Mitä Suomessa pitäisi…
Äiti ja lapsi katsovat luontoa kesäisen vihreässä maisemassa.
Uutiset
|
28.05.2026
ABC-vanhempainryhmä vahvistaa vanhemmuustaitoja tutkitusti vaikuttavasti 
ABC-vanhemmuusryhmä vahvistaa vanhempien ja lasten välistä suhdetta tutkitusti vaikuttavasti: menetelmä sai arvion 4/5 Itlan Kasvun tuen systemaattisessa kirjallisuuskatsauksessa.
Uutiset
|
25.05.2026
Selvitys tulevien sukupolvien huomioimisesta päätöksenteossa käynnistyy
Sosiaali- ja terveysministeriön ja kansallisen lapsistrategian toimeksiannosta Itla selvittää yhteistyössä oikeustieteen tohtori Mikko Puumalaisen kanssa, miten nykyistä lainsäädäntöä ja sen toimeenpanoa tulisi kehittää tulevien sukupolvien oikeuksien huomioon ottamiseksi.
Mies hymyilee, taustalla lapsi tekee kuperkeikkaa sohvalla
Uutiset
|
22.05.2026
Kansallinen tuki on keskeinen lapsiperhepalveluiden alueellisessa muutostyössä
Tuore vertaisarvioitu tutkimus osoittaa, että Itlan neutraali ulkopuolinen rooli on oleellinen lapsiperhepalvelujen alueellisessa uudistamisessa yhteisövaikuttavuustyöllä.
Tapahtumat
Väki vähenee, päättyvätkö pidot? -keskustelu SuomiAreenassa
Keskustelua Suomen tulevaisuudesta SuomiAreenassa: Miten varmistamme, että nuorten tulevaisuususko ja luottamus säilyvät? Miten nuoret voivat olla aktiivisia toimijoita muuttuvassa Suomessa? Mitä päättäjät aikovat tehdä – ja mitä meistä jokainen voi tehdä?
25.6.2026
13.00-13.45
Kauppakeskus Puuvilla, Isolinnankatu 7, 28100 Pori