Uutiset>Uutiset
23.09.2022

Itla mukana Ylen Hyvin sanottu -keskustelufestivaaleilla: aiheina lapsiperheköyhyys ja lähiluonto

Itla järjestää lapsiperheköyhyyttä ja lähiluontoa hyvinvoinnin lähteenä ja oppimisympäristönä käsittelevät keskustelut Ylen Hyvin sanottu -keskustelufestivaaleilla Hämeenlinnassa 30.9. Ensimmäistä kertaa järjestettävän festivaalin tavoitteena on parantaa suomalaista keskustelukulttuuria.

Ylen Hyvin sanottu -festivaali järjestetään 30.9.-1.10.2022 Verkatehtaalla, Hämeenlinnassa. Festivaali on osa Ylen ja Erätauko-säätiön viisivuotista hanketta, jonka tavoitteena on parantaa suomalaisen keskustelukulttuurin tasoa sekä innostaa ja rohkaista ihmisiä mukaan toisia kunnioittavaan ja erilaisia näkemyksiä arvostavaan keskusteluun. Keskustelufestivaaleilla kaikilla on mahdollisuus osallistua keskusteluun.

Festivaaleilla järjestetään kolmenlaisia keskusteluita: julkisia, luottamuksellisia ja pop up -keskusteluita. Osallistua voi myös katselemalla ja kuuntelemalla. Yle striimaa osan julkisista keskusteluista Areenassa.

Itla osallistuu festivaaleille järjestämällä kaksi keskustelua perjantaina 30.9.

Itlan keskustelut lapsiperheköyhyydestä ja lähiluonnosta

Pop up -keskustelu: Ratkaisuja lapsiperheköyhyyteen – mistä on kyse ja millaisin eri tavoin voimme vähentää lapsiperheköyhyyttä?

  • Aika: Perjantai 30.9. klo 15.15–16.45
  • Paikka: Boxi
    Keskustelun alustajana toimii tenure track -professori Mia Tammelin Lapsuuden, nuoruuden ja perheen tutkimuskeskus PERLAsta, Tampereen yliopistosta. Fasilitaattorina toimii Itlan asiantuntija Mari Hirvonen.

Keskusteluun on kutsuttu mukaan:

  • Emilia Järvinen, Venneriltä
  • Jatta Salmela, Helsingin yliopistosta
  • Minna Mattila, Takuusäätiöstä
  • kansanedustaja Hilkka Kemppi
  • Tiina-Maria Levamo, Pelastakaa Lapset ry:stä
  • kansanedustaja Mirka Soinikoski
  • Samira Nouri, Veturointi –toiminnasta

Pop up -keskusteluun pääsevät osallistumaan myös kaikki halukkaat festarikävijät. Tervetuloa mukaan!

Luottamuksellinen keskustelu: Mitä jos luonto olisikin kansallisaarre? Lähiluonto hyvinvoinnin lähteenä ja oppimisympäristönä

  • Aika: Perjantai 30.9. klo 11–13
  • Paikka: Puutarha
    Luottamuksellisessa keskustelussa asiantuntijat tarkastelevat aihetta eri näkökulmista. 4-8 hengen keskustelun paikoista muutama on avoinna paikan päällä osallistuville festarikävijöille, jotka haluavat osallistua keskusteluun.

Hyvin sanottu – Bra sagt on viisivuotinen hanke, jolla pyritään vahvistamaan suomalaisen keskustelukulttuurin parhaita puolia ja luomaan turvallisia keskusteluympäristöjä. Samalla vahvistetaan suomalaisten luottamusta ja ymmärrystä toisiaan kohtaan. Itla on mukana Hyvin sanottu hankkeessa.

Tervetuloa!

#HyvinSanottu

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Lapsi silittää raskaana olevan naisen vatsaa.
Tapahtumat
Nordic Marcé Congress 2025 – Preventing and treating perinatal mental health problems
We invite you to Turku to meet new and familiar faces to get inspired and discuss with Nordic colleagues. The topic of the congress is preventing and treating perinatal mental health problems.
23-24 September 2025
8.30-16.00
Radisson Blu Marina Palace, Turku, Finland
1000 ensimmäistä päivää
Tapahtumat
Miltä näyttää vauvaperheiden tulevaisuus Suomessa? Aamiaistilaisuus asiantuntijoille ja päättäjille
Miten voimme yhdessä tukea vauvaperheiden tulevaisuutta? Mitkä tekijät vahvistavat hyvinvointia ja mitkä luovat haasteita? Tervetuloa 3. kesäkuuta Lasipalatsiin nauttimaan aamiaista ja keskustelemaan vauvaperheiden tulevaisuudesta!
3.6.2025
9.00-11.00
Lasipalatsi, Palmusali, Mannerheimintie 22–24, Helsinki
Vanhemmuus
Vauvaperheet
Neljä iloista lasta juoksemassa käytävällä.
Uutiset
|
22.04.2025
Hyvinvointia ja suotuisaa kehitystä tukeva Lapset puheeksi  -keskustelu arvioitavana Kasvun tuessa
Kasvun tuki arvioi Lapset puheeksi -keskustelun, jonka tavoitteena on tukea lasten ja nuorten suotuisaa kehitystä ja ehkäistä mahdollisia ongelmia. Lapset puheeksi -keskustelun arvioiminen on tärkeää, sillä aiempi arvio on vuodelta 2017 ja menetelmä on laajasti käytössä. Arvio julkaistaan systemaattisena katsauksena Kasvun tuki -aikakauslehdessä ja Kasvun tuen menetelmäpankissa.
Kasvun tuki
Psykososiaaliset menetelmät
Tapahtumat
YOUNG-ohjelman tutkijatapaaminen
Tapaamisen tavoitteena on tukea tutkijoiden verkostoitumista, lisätä keskustelua eri tutkimusaiheista ja oppia toisten tutkimuksesta.
07.05.2025
12.00-16.00
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
YOUNG-ohjelma
Vaaleatukkainen lapsi leikkii autoilla liikennematon päällä
Blogi
|
16.04.2025
Yhteisövaikuttavuustyössä tärkeintä on säilyttää asiakas keskiössä
Yhteisövaikuttavuustyö etenee mainiosti Kanta-Hämeen hyvinvointialue Oma Hämeessä. Yhteisjohtamisen käytäntöjen kanssa on päästy vauhtiin, ja parhaillaan käynnistetään asiakastyön yhteisiä rakenteita. Haastavinta muutoksen toteuttamisessa on erilaisten näkökulmien kohtaaminen. Ratkaisu on vuorovaikutus.
Yhteisövaikuttavuus
Tapahtumat
Psykososiaalisten menetelmien onnistunut käyttöönotto lasten ja nuorten palveluissa
Onnistuneen implementoinnin eli käyttöönoton webinaarisarja toteutuu jälleen! Tällä kertaa tutustumme konkreettisiin työkaluihin, jotka helpottavat psykososiaalisten menetelmien käyttöönottoa lasten ja nuorten palveluissa. Luvassa on myös inspiroivia puheenvuoroja muutoksen johtamisesta!
26.5.-29.9.2025
13.00-15.00
Teams
Kasvun tuki