Uutiset>Uutiset
27.06.2025

Itlan Marjo Kurki jatkaa YOUNG-ohjelman ohjelmajohtajana

Itlan kehitysjohtaja Marjo Kurki jatkaa strategisen tutkimuksen neuvoston (STN) rahoittaman YOUNG-ohjelman ohjelmajohtajana toisen kolmivuotiskauden. Ohjelmajohtajan tavoitteena on edistää korkealaatuisen, monitieteellisen tutkimuksen sekä yhteiskunnallisen vuorovaikutuksen avulla lasten ja nuorten mielenterveyttä, osallisuutta ja hyvää elämää.  

Suomen Akatemian yhteydessä toimiva strategisen tutkimuksen neuvosto (STN) rahoittaa yhteiskunnallisesti merkittävää korkeatasoista tutkimusta, jonka avulla etsitään konkreettisia ratkaisuja suuriin, monimutkaisiin ja monitieteellisyyttä edellyttäviin haasteisiin. 

STN on myöntänyt kolmen vuoden jatkorahoituksen vuonna 2022 alkaneen Lapset ja nuoret – hyvinvoivat tulevaisuuden tekijät (YOUNG) -ohjelman ohjelmajohtaja Marjo Kurjelle.  Ohjelmajohtaja edistää laadukkaan, monitieteisen ja vuorovaikutteisen tutkimuksen keinoin ratkaisuja, joilla turvataan kaikkien lasten ja nuorten yhtäläiset mahdollisuudet hyvään elämään sekä turvalliseen kasvuun ja kehitykseen. 

“YOUNG-ohjelman tavoitteena on lasten ja nuorten osallisuuden ja arvostuksen lisääminen yhteiskunnallisessa päätöksenteossa sekä palvelujärjestelmän kehittämisessä”, Marjo Kurki kertoo.  

“Tutkimusperustaisilla ratkaisuilla voimme uudistaa palveluita niin, että erilaisille riskeille alttiit lapset ja nuoret tunnistetaan paremmin ja heille tarjotaan oikea-aikaista, laadukasta ja vaikuttavaa tukea yhdenvertaisesti. Tämä edistää myös Itlan visiota lapsi- ja perhemyönteisestä Suomesta.“  

Myös Itlan johtamat työpaketit saivat jatkorahoituksen

Vuoteen 2028 jatkuva YOUNG-ohjelma koostuu viidestä eri hankkeesta (ACElife, IMAGINE, Right to Belong, SchoolWell ja Ulos epätoivosta), joihin kuuluu eri työpaketteja. Niissä kehitetään tutkimukseen perustuvia ratkaisuja muun muassa lasten ja nuorten mielenterveysongelmiin ja yksinäisyyteen sekä edistetään kestävää lapsi-, nuoriso- ja perhepolitiikkaa. Kaikille työpaketeille myönnetään rahoitus erikseen. 

Itla vastaa sekä IMAGINE- että Right to Belong -hankkeissa yhdestä työpaketista, joille kummallekin myönnettiin jatkorahoitus vuosiksi 2026–2028.  

IMAGINE-työpaketti lisää ymmärrystä siitä, mitkä tekijät edistävät ja estävät lapsille ja nuorille tarkoitettujen psykososiaalisten menetelmien käyttöönottoa sosiaali- ja terveydenhuollossa. Tavoitteena on tukea tutkitusti vaikuttavien menetelmien onnistunutta käyttöönottoa ja vakiintumista ammattilaisten arkeen.  

Right to Belong -hankkeen päämääränä on lasten ja nuorten yksinäisyyden vähentäminen ja osallisuuden vahvistaminen. Itlan työpaketti keskittyy yhteiskunnalliseen vuorovaikutukseen ja vaikuttamistyöhön sekä tutkimusperusteisten ratkaistujen edistämiseen osana Osallistujien Suomi-ohjelmaa.  

Lisätietoja

Marjo Kurki

Kehitysjohtaja

Director of Development

YOUNG -ohjelma

Kasvun tuki

marjo.kurki@itla.fi

044 271 0797

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Lapsi katselee kädet kiikareina silmillä
Blogit
|
22.06.2026
Johdetaanko sotea suoritteilla?
Tässä blogissa Itlan kehitysjohtaja Marika Tammeaid pohtii lasten, nuorten ja perheiden hyvinvointiin vaikuttavien päätösten ja palveluiden ajankohtaisia ilmiöitä. Tällä kertaa aiheena on suoritejohtaminen, joka paraikaa pohdituttaa hyvinvointialueiden kehittämisessä ja johtamisessa.
Blogit
|
16.06.2026
Suomella ei ole varaa menettää lasten ja nuorten luottamusta
Suomen kriisinkestävyys rakennetaan lapsuudessa, nuoruudessa ja arjen yhteisöissä. Vahvistamalla yhteisöllisyyttä, vanhemmuutta, mielenterveyttä ja vaikuttavia palveluja rakennamme perustaa demokraattiselle yhteiskunnalle, kestävälle taloudelle ja nuorten tulevaisuususkolle.
Nuori mies ja nuori tyttö kävelevät selin kadulla.
Tapahtumat
Luottamus ja resilienssi Pohjoismaiden kriisinkestävyyden perustana -keskustelu SuomiAreenassa
Keskustelua luottamuksesta ja resilienssistä SuomiAreenassa: Miten pohjoismainen yhteiskunta rakentaa psykologista resilienssiä, huoltovarmuutta ja turvallisuuden tunnetta muuttuvassa maailmassa?
24.6.2026
16.00-16.30
Kaupungintalon piha, Hallituskatu 12, Pori
Vanhemmat katsovat lasten keinumista.
Uutiset
|
11.06.2026
Suomalaisen perhekeskustoimintamallin jatkuvuus turvattava
Perhekeskus on onnistunut esimerkki lasten, nuorten ja perheiden palveluiden yhteensovittamisesta, mutta työn jatkuminen tarvitsee tuekseen kansallista selkänojaa. Hallitusohjelmassa tulee varmistaa perhekeskustoiminnan pitkäjänteinen kehittäminen. Lue Itlan, Lastensuojelun Keskusliiton ja 11 muun toimijan kannanotto.
Kaksi pientä lasta ulkovaatteissa katsoo hymyillen sivulle,
Uutiset
|
09.06.2026
Yhteisövaikuttavuustyö käynnistyi Helsingissä – ”ratsu on valjastettu”
Yhteisövaikuttavuustyö alkoi Helsingissä vuodenvaihteessa osana pilottia, jolla parannetaan tukea maahanmuuttaja- ja vammaisten lasten perheille. ”Haemme yhteisövaikuttavuudesta uutta virtaa ja ideoita”, kertovat perheneuvolan päällikkö Leena Lehikoinen ja projektiasiantuntija Katri Åfelt.
Tummakiharainen lapsi leikkii iloisena lattialla puuleluilla.
Uutiset
|
29.05.2026
Hyvinvointialueiden kokemukset yhteisövaikuttavuustyöstä ovat erittäin positiivisia
THL:n tuore perhekeskusten tilaa selvittävä raportti osoittaa, että Itlan tukema yhteisövaikuttavuustyö antaa vahvan tuen perhekeskuskehittämiselle. Mukana olevien hyvinvointialueiden kokemukset sen hyödyistä ovat erittäin myönteisiä.