Uutiset>Uutiset
13.06.2023

Ohjaako Nuorten kompassi oikeaan suuntaan? Nuorille suunnattu menetelmä arvioitavana Kasvun tuessa

Kasvun tuki arvioi Nuorten kompassi -menetelmän, joka on ensimmäisiä arvioitavana olleita nuorille suunnattuja interventioita. Arvio julkaistaan systemaattisena katsauksena Kasvun tuki -aikakauslehdessä.

Nuorten kompassi on hyvinvointiohjelma, jota nuoret ovat olleet mukana kehittämässä alusta asti. Menetelmä on nyt arvioitavana Kasvun tuessa.

– On hienoa, että pääsemme nyt arvioimaan Nuorten kompassi -menetelmää, sillä nuorille suunnattuja interventioita on arvioitu Kasvun tuessa vasta vähän, sanoo Itlan tiedeasiantuntija ja Kasvun tuki -aikakauslehden päätoimittaja Marko Merikukka.

Menetelmässä harjoitellaan hyvinvointitaitoja

Menetelmän kohderyhmänä ovat erityisesti 9.-luokkalaiset, mutta sitä on käytetty myös 7.–8.-luokkalaisille sekä toisen asteen opiskelijoille opintojen alkuvaiheessa. Viisi viikkoa kestävä verkkopohjainen interventio on jaettu viikoittaisiin etappeihin, joissa harjoitellaan hyvinvointitaitoja.

Menetelmä on avoimesti saatavissa kaikkien käyttöön, ja nuori voi käyttää sitä itsenäisesti tai ammattilaisen tukemana. Nuorten kompassi -menetelmä sopii myös ryhmässä käytettäväksi.

Nuorten kompassi -menetelmää on kehitetty vuodesta 2017 alkaen osana Jyväskylän yliopiston psykologian laitoksen tutkimushanketta. Jyväskylän yliopistossa on myös menetelmän kotipesä, josta käsin sitä pyritään levittämään ja juurruttamaan.

Menetelmän taustalla on hyväksymis- ja omistautumisterapia (HOT). Interventio on ensimmäisiä kyseiseen terapiaan pohjautuvia nuorille suunnattuja verkkopohjaisia menetelmiä. Aiemmin vastaavia on ollut käytössä yliopisto-opiskelijoille.

Arviot systemaattisina katsauksina

Kasvun tuen menetelmäarviot tehdään systemaattisina katsauksina. Arvioinneissa selvitetään, onko arvioitavana olevalla psykososiaalisella menetelmällä suoraa tai välillistä näyttöön perustuvaa vaikuttavuutta johonkin tiettyyn lasten ja nuorten mielenterveyttä edistävään tutkimuskohteeseen suomalaisessa kontekstissa.

– Katsauksissa arvioidaan menetelmän kuvaus, teoreettinen perusta, vaikuttavuus ja implementointivalmius, kertoo Itlan tutkimuskoordinaattori Lotta Heikkilä.

– Systemaattisten katsausten avulla saadaan luotettavampaa tietoa, sillä niissä tietokannoista haetaan kaikkea menetelmästä tehtyä tutkimusta.

Menetelmäarvio Nuorten kompassista tullaan julkaisemaan Kasvun tuki -aikakauslehdessä.

Lisätietoa menetelmästä on Nuorten kompassin verkkosivuilla.


Lisätietoja

Marko Merikukka

Tiedeasiantuntija

Tutkimusetiikan tukihenkilö

Science Specialist

Research Integrity Adviser

Kasvun tuki

marko.merikukka@itla.fi

040 647 5565

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Uutiset
|
20.01.2026
Nimityksiä Itlan hallituksessa
Itlan valtuuskunta on nimittänyt Itlan hallituksen jäseniä nelivuotiskaudelle 2026–2029.
Tapahtumat
Raikkaita suuntia -festivaali
Millaisia ratkaisuja kulttuuriala tarjoaa hyvinvointiyhteiskunnan uudistumiseen ja alueiden elinvoiman vahvistamiseen? Tule selvittämään kanssamme, millaisia raikkaita suuntia löydämme, kun kulttuuri, talous ja hyvinvointi kohtaavat Musiikkiteatteri Kapsäkissä helmikuussa 2026.
12.2.2026
9.30-15.30
Musiikkiteatteri Kapsäkki, Hämeentie 68, Helsinki
Nuori heittää koripalloa keltaisella alustalla
Blogit
|
19.01.2026
Ruotsin kokemukset näyttöön perustuvasta sosiaalityöstä kiinnostavat Suomessa 
Ruotsissa tuli kesällä voimaan sosiaalipalveluiden näyttöä korostava uusi laki, jonka soveltamisessa on paljon yhtäläisyyksiä Suomeen. Lue lisää blogistamme!
Alakouluikäinen lapsi hymyilee iloisesti koulun käytävällä.
Tapahtumat
Yhteisövaikuttavuustyön tapahtumat
Merkitse kalenteriisi Itlan yhteisövaikuttavuustyön kevään huippukiinnostavat tapahtumat! Niihin ovat lämpimästi tervetulleita kaikki yhteisövaikuttavuudesta kiinnostuneet.
27.2.-13.5.2026
8.15-15.00
Teams
Ihmisiä istuu piirissä.
Tapahtumat
YOUNG-Programme’s Annual Research Meeting
The theme of the event is Designing child-friendly and participatory research communication.
19.3.2026
10.00-16.00
University of Tampere
Kaksi lasta ja aikuinen värikkäissä toppatakeissa hyppää ilmaan. Maassa on lunta ja taustalla metsää ja sininen taivas.
Blogit
|
14.01.2026
Tavoitteena koko Suomi! Lapsiperhepalveluita uudistava yhteisövaikuttavuustyö laajenee   
Itlan tavoitteena on auttaa hyvinvointialueita ja kuntia uudistamaan lapsiperheiden palveluita yhteisövaikuttavuustyöllä. ”Positiiviset muutokset ovat mahdollisia myös vaikeina aikoina”, muistuttaa kehitysjohtajamme Laura Yliruka.