Uutiset>Uutiset
27.05.2025

Itlan Lapsuuden rakentajat -mentorointiohjelma alkoi odottavissa ja iloisissa tunnelmissa

Itlan mentorointiohjelma tukee lasten, nuorten ja perheiden palveluiden johtajien kehittymistä hyvän lapsuuden rakentajina. Ohjelman aloitustilaisuudessa mentorit ja aktorit tapasivat toisensa ensimmäistä kertaa. Yhdessä pohdittiin miten mentoroinnin tavoitteita kannattaa määritellä ja mistä onnistunut mentorointisuhde rakentuu.

Itlan mentorointiohjelma edistää hyvinvointijohtamista, jossa toimintaa ja palveluja rakennetaan lasten, nuorten ja perheiden tarpeista käsin. Ohjelmassa aloittaa 23 aktori–mentori-paria, jotka kokoontuivat ohjelman aloitustapaamiseen maanantaina. Mentoreita ja aktoreita on ohjelmassa ympäri Suomea niin sosiaali- ja terveydenhuollosta kuin yrityksistä, järjestöistä, kouluista ja oppilaitoksista.

Mentoreina ohjelmassa toimivat Itlan pitkäkestoisen Lapsuuden rakentajat -johtamiskoulutuksen suorittaneet johtajat, jotka ovat pitkään toimineet lasten nuorten ja perheiden hyvinvoinnin kentällä. Aktorit ovat lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnin kannalta avaintehtävissä olevia johtajia ja esihenkilöitä.


”Itlan pitkäkestoisen johtamiskoulutuksen on käynyt lähes sata johtajaa. Olen erittäin iloinen siitä, että näin monet haluavat jakaa oppia eteenpäin mentoroinnin muodossa”, iloitsee Itlan kehitysjohtaja Marika Tammeaid.


Itlan mentorointiohjelma tukee kehittymistä johtajan roolissa hyvän lapsuuden rakentajana. Mentorointi on erinomainen tapa tarkastella omaa työtä ja työotetta sekä saada kehittymisen tukea kokeneelta kollegalta. Kahdenvälisenä luottamuksellisena työskentelytapana mentorointi antaa mahdollisuuden keskittyä nimenomaan aktorin työssä ajankohtaisiin kysymyksiin ja laajentaa näköaloja mentorin kokemuksen kautta.

Aloitustilaisuudessa aktorit kertoivat, että kokevat itsensä etuoikeutetuiksi, kun heille on järjestynyt tällainen mahdollisuus kehittää omaa työtä ja hyvinvointijohtamisen osaamista.

Jatkossa aktori–mentori-parit jatkavat työskentelyä yhdessä. Itla tukee mentorointiohjelmaa välitapaamisilla ja päätöstapaamisella toukokuussa 2026.

Kolme ihmistä istuu tuoleilla ja keskustelee.
Merja Lehtiharju Perhehoitoliitosta, Marika Tammeaid Itlasta ja Merja Ekqvist aluehallintovirastosta keskustelevat mentorointikokemuksista.

Lisätietoja

Marika Tammeaid

Kehitysjohtaja

Director of Development

Johtamiskoulutus

marika.tammeaid@itla.fi

050 340 9798

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Poika ja tyttö istuvat ulkoportaikon aidalla kesäisessä kaupungissa.
Uutiset
|
22.04.2026
TRT tukee sodille ja luonnonkatastrofeille altistuneiden lasten toipumista vaikuttavasti 
TRT-ryhmämenetelmä tukee sodissa, konflikteissa tai luonnonkatastrofeissa traumalle altistuneiden tai yksin maahan tulleiden alaikäisten lasten ja nuorten selviytymistä tutkitusti vaikuttavasti: se sai arvion 4/5 Itlan Kasvun tuen vaikuttavuusarviossa.
Blogit
|
20.04.2026
24 h työpaja – Varsinais-Suomessa tartuttiin lasten ja nuorten hyvinvoinnin vahvistamiseen uudella tavalla
Varsinais-Suomen lapsiperhetoimijat kokoontuivat ensimmäistä kertaa 24 tunnin työpajaan. Osallistujat tunnistivat neljä lasten, nuorten ja perheiden hyvinvoinnin haastetta ja viisi toimenpidekokonaisuutta niiden ratkaisemiseksi. Itlassa mallinnamme työskentelytapaa laajempaan käyttöön.
Tapahtumat
Yhdessä enemmän – dialogia tieteen ja käytännön välillä lasten, nuorten ja perheiden hyväksi
Tiede ja käytäntö, sote ja kasvatus, ajattelu ja arki löytävät toisensa Tampereen yliopistolla maaliskuussa 2027.
17.3.-18.3.2027
Päivittyy myöhemmin
Tampereen yliopisto
Kaksi nuorta ihmistä takaapäin kuvattuna.
Uutiset
|
07.04.2026
UCLA Loneliness Scale sopii nuorten ja vanhempien yksinäisyyden mittaamiseen
Itla on alkanut arvioida mittareita, joilla arvioidaan lasten ja nuorten hyvinvointia, mielenterveyttä, arjen toimintakykyä sekä tuen tarvetta. Julkaisemme ensimmäisenä systemaattisen kirjallisuuskatsauksen nuorten yksinäisyyttä mittaavasta UCLA Loneliness Scale –mittarista, joka sopii myös vanhempien yksinäisyyden kokemusten arviointiin.
Tapahtumat
Tekoäly vauvaperheiden arjessa
Millaisia mahdollisuuksia tekoäly tuo perheiden arkeen ja vauva-aikaan? Kuka pitää silmällä tekoälyyn liittyviä riskejä, jotka uhkaavat lapsen oikeuksia? 3. kesäkuuta kokoonnumme Cajsan Helmeen aamiaisen merkeissä pohtimaan tekoälyn vaikutusta perheisiin ja perheellistyviin.
3.6.2026
9.00-11.00
Cajsan Helmi, Kaisaniemenranta 6, 00170 Helsinki
Podcast
|
25.03.2026
Onko Suomi unohtanut nuoret?
Miksi nuorille kaupitellaan tulevaisuutta, jonka parasta ennen päivä on jo mennyt? Toteutuuko Suomessa sukupolvien välinen oikeudenmukaisuus? Onko aika ryhtyä yhteisiin…