Uutiset>Uutiset
11.03.2026

Friends for life ehkäisee ahdistus- ja masennusoireita vaikuttavasti 

Friends for life -ohjelma ehkäisee alakouluikäisten lasten ahdistus- ja masennusoireita tutkitusti vaikuttavasti: se sijoittui tasolle 4/5 Itlan Kasvun tuen vaikuttavuusarviossa.

Friends for Life on 9–12‑vuotiaille lapsille suunnattu ohjelma, jonka tavoite on tukea mielen hyvinvointia, vahvistaa resilienssiä sekä ehkäistä ahdistus- ja masennusoireita. Ohjelma tukee myös muun muassa tunteiden säätelyä ja sosiaalisia taitoja. Sitä voidaan käyttää sekä kouluissa että sosiaali- ja terveydenhuollon palveluissa.

Friends for Life sijoittui tasolle 4/5 Itlan vaikuttavuusarviossa eli se on tutkimusnäytön perusteella vaikuttava. Tämä tarkoittaa sitä, että ohjelmasta on korkealaatuista suomalaista ja kansainvälistä tutkimusta, menetelmä on kuvattu hyvin ja sen ylläpitäjä Aseman Lapset ry tukee käyttöönottoa perusteellisesti. Tasolle 5/5 pääseminen edellyttäisi lisää tutkimuksia ja mielellään seurantamittauksia vaikutusten varmistamiseksi.

Psykososiaalisen menetelmän vaikuttavuus tarkoittaa sen lapsille, nuorille ja perheille tuottamaa hyötyä.

Vaikuttavuuden tasot

Kuva: Vaikuttavuuden tasot

Kouluilla on ainutlaatuinen mahdollisuus tukea lasten ja nuorten mielenterveyttä

“Lasten ja nuorten mielenterveyden haasteiden lisääntyminen on kasvattanut tarvetta kouluihin sopiville tutkitusti vaikuttaville ja ennaltaehkäiseville matalan kynnyksen menetelmille ”, kertoo erityisasiantuntija Heidi Backman Itlasta.

Kouluilla on ainutlaatuinen mahdollisuus edistää lasten ja nuorten myönteistä kasvua sekä mielenterveyttä. Kun mieli voi hyvin, oppiminen on mahdollista – ja kun oppiminen sujuu, se vahvistaa myös psyykkistä hyvinvointia.

Tutkitusti vaikuttavien menetelmien avulla kunnat pystyvät tukemaan lasten ja nuorten mielenterveyttä nykyistä paremmin. Lisäksi vältytään turhilta kustannuksilta ja varmistetaan taloudellisten investointien kohdistuminen menetelmiin, jotka auttavat lapsia ja nuoria parhaiten.

Friends for life on osa Australiassa 1990-luvun puolivälissä kehitettyä Friends–ohjelmaa, jota käytetään lähes 30 maassa. Friends for life otettiin Suomessa käyttöön vuonna 2006, ja sitä on täydennetty myöhemmin nuorten My Friends- ja pikkulasten Fun Friends -ohjelmilla.

Menetelmä- ja mittariarviot perustuvat parhaaseen mahdolliseen tutkimustietoon 

Itlan menetelmäarviot ovat riippumattomien, arviointiin koulutettujen henkilöiden tekemiä. Ne perustuvat parhaaseen saatavilla olevaan tutkimustietoon ja julkaistaan vertaisarvioituina systemaattisina kirjallisuuskatsauksina Itlan Kasvun tuen menetelmäpankissa ja Kasvun tuki -aikakauslehdessä.

Itlan omat asiantuntijat ja Kasvun tuen tieteellinen toimituskunta tukevat sekä ohjaavat työtä.  Arviointiperiaatteemme – avoimuus, luotettavuus, riippumattomuus, systemaattisuus ja sensitiivisyys – ohjaavat prosessia.  ​ 

Menetelmäarvioiden tavoitteena on auttaa päättäjiä tekemään tutkittuun tietoon perustuvia valintoja psykososiaalisten menetelmien käytöstä lasten, nuorten ja perheiden palveluissa. 

Itlan Kasvun tuen menetelmäpankki   

Löydät arviomme psykososiaalisten menetelmien vaikuttavuudesta Menetelmäpankistamme.  

Menetelmäpankissa on toistaiseksi kahdella eri asteikolla arvioituja menetelmiä. ​Vuodesta 2022 lähtien vaikuttavuutta on arvioitu asteikolla 1–5, tutkimuskirjallisuus haetaan  systemaattisesti ja arviot julkaistaan vertaisarvioituina systemaattisina kirjallisuuskatsauksina. ​Ennen vuotta 2022 tehdyt arviot ovat niin sanottuja suppeita katsauksia ja ne on arvioitu asteikolla 0–3.​ 

Lue lisää Friends for life -menetelmästä ja tutustu menetelmäarvioon täällä. 

Lisätietoja

Heidi Backman

Erityisasiantuntija

Senior Specialist

Kasvun tuki

heidi.backman@itla.fi

050 330 4644
Marko Merikukka

Tiedeasiantuntija

Science Specialist

Kasvun tuki

marko.merikukka@itla.fi

040 647 5565

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Joukko nuoria ilta-auringossa meren rannalla kaupungissa.
Blogit
|
14.08.2026
Systeemisen muutoksen mittaaminen haastaa nopeiden tulosten tavoittelun
Yhteisövaikuttavuustyön verkostopäivillä käsiteltiin systeemisen muutoksen mittaamista. Siinä on keskeistä näkökulman laajentaminen yksittäisistä tuloksista koko järjestelmään.
Nainen ja kaksi lasta leikkivät lumessa aurinkoisena päivänä.
Tapahtumat
Miksi suomalainen perhekeskusverkosto on ainutlaatuinen koko maailmassa?
Webinaarissa kuullaan muun muassa perhekeskustyötä toteuttavien ammattilaisten käytännön kokemuksia sekä esimerkkejä hyvinvointialueilta.
8.10.2026
15.00-17.00
Verkossa
Mies hymyilee, taustalla lapsi tekee kuperkeikkaa sohvalla
Uutiset
|
13.08.2026
Yhteisövaikuttavuustyö käynnistyi Etelä-Pohjanmaalla, Pohjois-Savossa ja Vantaa-Keravalla
Etelä-Pohjanmaan, Pohjois-Savon ja Vantaa-Keravan hyvinvointialueet ovat liittyneet viimeisimpinä mukaan lapsiperheiden palvelujärjestelmää uudistavaan yhteisövaikuttavuustyöhön. Kaikkia kolmea yhdistää tavoite lisätä perhekeskustyön vaikuttavuutta.
Viisi nuorta aikuista kävelee kadulla selin kameraan
Tapahtumat
Kirjan julkistamistilaisuus: Miksi kadotimme yhteyden toisiin? Lauman edusta yksilön etuun
Tervetuloa Miksi kadotimme yhteyden toisiin? Lauman edusta yksilön etuun -kirjan julkistamistilaisuuteen Helsingin keskustakirjasto Oodiin (3. kerros, Saarikoski-matto) 31.8.2026 klo 17.00!
31.8.2026
17.00-18.20
Helsingin keskustakirjasto Oodi
Neljä iloista lasta juoksemassa käytävällä.
Uutiset
|
12.08.2026
KiVa Koulu vähentää kiusaamista tutkitusti vaikuttavasti 
Suomessa kehitetty KiVa Koulu –ohjelma ennaltaehkäisee koulukiusaamista ja puuttuu siihen tehokkaasti: menetelmä sai arvion 5/5 Itlan Kasvun tuen vaikuttavuusarviossa.
Alakouluikäinen lapsi hymyilee iloisesti koulun käytävällä.
Blogit
|
06.08.2026
Miten lasten kokemukset muuttavat palveluita?
Miten lasten, nuorten ja perheiden kokemukset voivat aidosti vaikuttaa palveluihin, joiden tarkoitus on tukea heidän hyvinvointiaan? Singaporen käytäntötutkimuskonferenssissa tarjottiin vastauksia kysymykseen, jonka kanssa moni tutkija ja kehittäjä kamppailee.