Uutiset>Uutiset
16.12.2021

Nimitysuutisia – kulttuurihistorioitsija Suvi-Sadetta Kaarakainen projektitutkijaksi

FT Suvi-Sadetta Kaarakainen aloittaa Itlassa helmikuun 2022 alussa projektitutkijana. Kaarakainen tulee vahvistukseksi Muuttuva väestö – vaikutukset varhaiskasvatukseen ja opetukseen -tutkimushankkeeseen. Hanke tuottaa tietoa väestönmuutoksen vaikutuksista varhaiskasvatuksen ja esi- ja perusopetuksen järjestämiseen sekä palveluiden saatavuuteen ja saavutettavuuteen. Kaarakainen on mukana hankkeen palveluverkkotutkimuksessa.

Hankkeessa kerätään kuntien palveluverkkoa koskevat suunnitelmat ja kuntapalveluja ja -taloutta koskevat dokumentit viimeisen kolmen vuoden ajalta. Tästä kunta-aineistosta erotetaan, mitä muutoksia on suunniteltu, miten kunnat seuraavat väestönkehitystä, miten palveluverkon muutoksia on perusteltu ja ketkä ovat olleet aktiivisia toimijoita. Kaarakainen toimii kunta-aineiston yhtenä kokoajana ja analysoijana. Lisäksi hän haastattelee valikoitujen tapauskuntien varhaiskasvatuksen ja koulujen esimiehiä sekä kuntapäättäjiä.


“Kaarakaisen taidot laajentavat palveluverkkotutkimuksessa tarvittavaa sivistyspalveluosaamista”, toteaa Itlassa hanketta koordinoiva projektipäällikkö, tiedeasiantuntija Marko Merikukka.


Kaarakainen on digitalisoituneesta äitiyskulttuurista väitellyt kulttuurihistorioitsija. Hän on työskennellyt tutkijana Turun yliopiston Koulutussosiologian tutkimuskeskus RUSE:ssa opetuksen ja koulutuksen digitalisaatiota, digitaalista osaamista ja osallisuutta sekä työelämän murrosta tutkineissa hankkeissa.

Muuttuva väestö – vaikutukset varhaiskasvatukseen ja opetukseen -tutkimushanke toteutetaan ryhmittymänä yhdessä Helsingin yliopiston kasvatustieteellisen tiedekunnan Koulutussosiologian ja -politiikan tutkimusyksikön (KUPOLI) ja Helsingin yliopiston kasvatustieteellisen tiedekunnan yhdenvertaisuuteen ja sosiaaliseen oikeudenmukaisuuteen keskittyvän tutkimusyhteisön kanssa. Hanke on osa opetus- ja kulttuuriministeriön vuosina 2020–2022 toteuttamaa varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen laatua ja tasa-arvoa parantavaa Oikeus Oppia -kehittämisohjelmaa.


Lisätietoja

Marko Merikukka

Tiedeasiantuntija

Tutkimusetiikan tukihenkilö

Science Specialist

Research Integrity Adviser

Kasvun tuki

marko.merikukka@itla.fi

040 647 5565

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Kaksi lasta, joista toinen kurottaa kohti lehteä ruskamaisemassa.
Uutiset
|
10.10.2025
Sinustako tulevaisuustyön erityisasiantuntija Itlaan?
Haemme erityisasiantuntijaa kehittämään lapsikeskeistä ennakointi- ja tulevaisuustyötä ja vahvistamaan lapsiin, nuoriin ja perheisiin liittyvää tulevaisuusajattelua ja -keskustelua Suomessa.
Avoin tehtävä
Lapsi hiekkalaatikolla hiekkalelujen kanssa.
Uutiset
|
10.10.2025
Sinustako psykososiaalisten menetelmien adaptoinnin erityisasiantuntija Itlaan?
Haemme erityisasiantuntijaa kehittämään ja toteuttamaan psykososiaalisten menetelmien suunnitelmallista muokkausta eli adaptointia.
Avoin tehtävä
Iloinen lapsi koulussa.
Blogi
|
09.10.2025
Sopimukset tukevat hyvinvointialueen ja kuntien välistä yhteistyötä Länsi-Uudellamaalla   
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue ja osa alueen kunnista ovat käynnistäneet yhteisövaikuttavuuden periaattein toteutettavan pilotin, jonka tavoitteena on lasten, nuorten ja perheiden mielen hyvinvoinnin vahvistaminen. Työtä tukevat hyvinvointialueen ja kuntien väliset sopimukset sekä hyvinvointialueen uusi strategia.
Yhteisövaikuttavuus
Kaksi lasta leikkii lelulinnalla maton päällä.
Blogi
|
08.10.2025
Pitkäaikainen kansallinen tuki on avain onnistuneeseen muutokseen 
Yhteisövaikuttavuustyön tuore arviointitutkimus osoittaa, että lapsiperhepalveluiden uudistaminen edellyttää pitkäaikaista kansallista ja alueellista tukea hyvinvointialueille ja kunnille.
Yhteisövaikuttavuus
Kupillinen lattekahvia ja läppäri puisella pöydällä
Tapahtumat
Aamukahvit psykososiaalisten menetelmien ylläpitäjille 
Mitkä ovat yleisimpiä psykososiaalisten menetelmien ylläpitäjien tehtäviä Suomessa? Entä millainen yhteistyö menetelmien ylläpitäjien ja menetelmiä käyttöönottavien organisaatioiden välillä tukee menetelmien käyttöönottoa? Tervetuloa aamukahveille keskustelemaan tuoreesta menetelmien ylläpitoa käsittelevästä raportista!
Ma 3.11.2025
Klo 8-9
Teams
Kasvun tuki
Lapsia pulpettiensa ääressä oppitunnilla.
Uutiset
|
02.10.2025
Koulukiusaamisen ennaltaehkäisemiseen ja vähentämiseen tarkoitettu Kiva koulu  -ohjelma arvioitavana
Kasvun tuki arvioi Kiva koulu -ohjelman, jonka tavoitteena on ennaltaehkäistä ja vähentää koulukiusaamista peruskoulussa. Ohjelma on tärkeää arvioida uudelleen, sillä siitä on tehty paljon uutta tutkimusta. Arvio julkaistaan systemaattisena katsauksena Kasvun tuki -aikakauslehdessä ja Kasvun tuen menetelmäpankissa.
Psykososiaalinen menetelmä
Vaikuttavuus
Kasvun tuki
Arviointi