Yhteisövaikuttavuustyö käynnistyi Etelä-Pohjanmaalla, Pohjois-Savossa ja Vantaa-Keravalla
Yhteisövaikuttavuus on tapa kehittää lapsiperheiden palvelujärjestelmää kokonaisvaltaisesti niin, että hyvinvointialueet, kunnat, järjestöt ja uskonnolliset yhteisöt auttavat perheitä ajoissa ja yhdessä. Yhteisövaikuttavuuden avulla perheitä tukevien ammattilaisten työstä tulee ennakoivampaa, vaikuttavampaa ja taloudellisesti kestävämpää, muutokset kestävät aikaa sekä näkyvät arjessa. Itla toimii yhteisövaikuttavuustyön kansallisena taustatukena ja edistää toimintamallin leviämistä koko maahan.
Yhteisövaikuttavuustyötä tehdään jo menestyksekkäästi 12 hyvinvointialueella ja 136 kunnassa: THL:n tuoreen raportin mukaan alueiden kokemukset ovat olleet erittäin positiivisia. Viimeisimpinä mukaan ovat liittyneet Etelä-Pohjanmaan, Pohjois-Savon ja Vantaa-Keravan hyvinvointialueet sekä Helsinki.
Etelä-Pohjanmaalla syvennetään monialaista yhteistyötä ja johtamista
Etelä-Pohjanmaalla yhteisövaikuttavuustyöllä vahvistetaan lapsiperhepalveluiden tutkittuun tietoon perustuvaa kehittämistä ja sen myötä toiminnan vaikuttavuutta. Hyvinvointialue on aiemmin tehnyt Itlan kanssa yhteistyötä lasten ja nuorten mielenterveyttä tukevien vaikuttavien menetelmien valinnassa ja käyttöönotossa.
”Alueellamme perhekeskustyöskentelyä on kehitetty pitkäjänteisesti jo vuosien ajan, ja sen rakenteet ovat nyt vakiintuneet. Nyt haluamme syventää monialaista yhteistyötä ja johtamista. Verkostoituminen muiden yhteisövaikuttavuustyötä tekevien alueiden kanssa tarjoaa meille erinomaisen mahdollisuuden vertaisoppimiseen”, kertovat perhekeskuskoordinaattori Mari Leppänen ja perheiden palveluiden palvelualuejohtaja Satu Mäki-Fossi Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueelta.
Pohjois-Savossa vahvistetaan järjestöjen ja seurakuntien roolia
Perheiden hyvinvointia Pohjois-Savossa edistää jo nyt laaja eri toimijoista koostuva perhekeskusverkosto, jonka toimintaa ohjaa yhteinen toimintasuunnitelma. Yhteisövaikuttavuustyö rakentuu olemassa olevan yhteistyöntyön vahvalle perustalle ja tuo siihen tavan vahvistaa yhteistä tilannekuvaa, tavoitteellista yhteistyötä sekä vaikuttavuuden seurantaa.
”Kehitämme yhteistyössä Itlan ja Lastensuojelun Keskusliiton Perheet keskiöön -toiminnan kanssa entistä vaikuttavampaa perhekeskusyhteistyötä erityisesti järjestöjen ja seurakuntien näkökulmasta. Prosessi on osa meillä syksyllä käynnistyvää yhteisövaikuttavuustyötä, ja se alkaa kahdella työpajalla”, kertoo Perhekeskuspalvelujen palveluyksikköjohtaja Hanna-Mari Tanninen Pohjois-Savon hyvinvointialueelta.
Vantaa-Keravalla edistetään perheiden juurtumista oikea-aikaisella ja varhaisella tuella
Vantaalla vilkas muuttoliike haastaa ihmisten juurtumista, ja monilla asukkailla ei ole arjessaan läheisverkostoja. Tavoitteena on, että lapset, nuoret ja heidän vanhempansa tuntisivat asuinympäristönsä omakseen ja heillä olisi nykyistä enemmän tilaisuuksia tavata muita ihmisiä.
”Yhteisövaikuttavuustyömme keskeisin tavoite on tarjota perheille oikea-aikaista ja varhaista tukea sekä ennaltaehkäistä raskaampien palvelujen tarvetta. Hyvinvointialue, Vantaan kaupunki ja kolmas sektori tekevät tiivistä yhteistyötä tukea tarvitsevien perheiden tavoittamiseksi. Yhteisövaikuttavuus auttaa meitä eri toimintojen yhteensovittamisessa, toimintamallien kehittämisessä ja yhteistyön vaikuttavuuden seuraamisessa”, kertoo lapsiperheiden ja aikuissosiaalityön palvelujen toimialan toimialajohtaja Hanna Mikkonen Vantaa-Keravan hyvinvointialueelta.
Lue lisää yhteisövaikuttavuustyöstä täällä!
Lisätietoja
Kehitysjohtaja
Director of Development
Yhteisövaikuttavuus
laura.yliruka@itla.fi