Uutiset>Uutiset
16.11.2023

Kannustavaan vuorovaikutukseen tähtäävä ICDP-ohjelma arvioitavana Kasvun tuessa

Kasvun tuki arvioi ICDP – Kannustava vuorovaikutus (International Child Development Programme) -ohjelman, joka auttaa aikuisia suhtautumaan lapsiin terveyttä edistävällä tavalla. Arvio julkaistaan systemaattisena katsauksena Kasvun tuki -aikakauslehdessä.

ICDP – Kannustava vuorovaikutus -ohjelma (International Child Development Programme) on yleispätevä vanhemmuusohjelma, jota ei ole kehitetty mihinkään tiettyyn ongelmaan, vaan sen tarkoituksena on ennaltaehkäistä ongelmia ja auttaa aikuisia omaksumaan terveyttä edistävän tavan suhtautua lapsiin. Menetelmä on nyt arvioitavana Kasvun tuessa.

Kyseessä on menetelmäarvioinnin päivitys. Menetelmä on arvioitu Kasvun tuessa vuonna 2016, jolloin tehdyssä suppeassa katsauksessa sen näyttö arvioitiin vähäiseksi.

– Menetelmä on tärkeää arvioida uudelleen, koska siitä on tehty vuosien aikana uutta tutkimusta, sanoo Itlan tiedeasiantuntija ja Kasvun tuki -aikakauslehden päätoimittaja Marko Merikukka.

–  Kasvun tuessa arvioitujen menetelmien arviot perustuvat tutkimusnäyttöön. Näytön lisääntyessä tieto menetelmän vaikuttavuudesta voi lisääntyä, joten menetelmäarvion päivittämiselle on tarve.

Parempaa vuorovaikutusta dialogityyppien pohjalta

Menetelmän kohderyhmänä ovat kaikenikäiset lapset ja nuoret vauvoista teini-ikäisiin, heidän vanhempansa ja alaikäisten parissa työskentelevät ammattilaiset. Menetelmä on rakennettu kolmen dialogityypin, tunnepohjaisen, merkityksiä luovan ja säätelevän dialogin ympärille. Ohjelma koostuu viikoittaisista ryhmätapaamisista, joita pidetään kuudesta kahdeksaan kertaa.

ICDP-ohjelman ovat kehittäneet psykologian professorit Karsten Hundeide ja Henning Rye Oslon yliopistossa. Menetelmän tavoitteena on lisätä ymmärrystä ja kunnioitusta toisia kohtaan kehittämällä ja vahvistamalla sensitiivisyyttä ja empatiaa sekä tukea ja edistää laadukasta vuorovaikutusta hoidettavien ja hoivaajien välillä.

Ohjelma perustuu uusimpaan kehityspsykologiseen ja neuropsykologiseen tietämykseen sekä oppimisen ja vuorovaikutuksen teorioihin. Tausta-ajatuksena ovat tutkimuslöydöt, joiden mukaan myönteisestä ja lasta kuuntelevasta vuorovaikutuksesta on lapsen hyvälle kasvulle ratkaisevaa hyötyä.

Arviot systemaattisina katsauksina

Kasvun tuen menetelmäarviot tehdään systemaattisina katsauksina. Arvioinneissa selvitetään, onko arvioitavana olevalla psykososiaalisella menetelmällä suoraa tai välillistä näyttöön perustuvaa vaikuttavuutta johonkin tiettyyn lasten ja nuorten mielenterveyttä edistävään tutkimuskohteeseen suomalaisessa kontekstissa.

– Katsauksissa arvioidaan menetelmän kuvaus, teoreettinen perusta, vaikuttavuus ja implementointivalmius, kertoo Itlan asiantuntija Lotta Heikkilä.

– Systemaattisten katsausten avulla saadaan luotettavampaa tietoa, sillä niissä haetaan tietokannoista kaikkea menetelmästä tehtyä tutkimusta.

Menetelmäarvio ICDP-ohjelmasta tullaan julkaisemaan sekä Kasvun tuki -aikakauslehdessä että Kasvun tuen verkkosivuilla.

Tutustu aiempaan menetelmäarvioon

Lue lisää ohjelmasta ICDP Suomi -yhdistyksen verkkosivuilta


Lisätietoja

Marko Merikukka

Tiedeasiantuntija

Tutkimusetiikan tukihenkilö

Science Specialist

Research Integrity Adviser

Kasvun tuki

marko.merikukka@itla.fi

040 647 5565

Uutiset

Selaa tuoreimpia artikkeleita tai katso kaikki artikkelit
Katso kaikki artikkelit
Uutiset
|
30.06.2025
Laura Yliruka innovaatio- ja kehittämistoiminnan kehitysjohtajaksi
Elokuussa Itlassa aloittaa uutena kehitysjohtajana VTT, käytäntötutkimuksen dosentti Laura Yliruka. Hän johtaa Itlan innovaatio- ja kehittämistoimintaa ja yhteisövaikuttavuustyötä.
Itlan kehitysjohtaja Marjo Kurki
Uutiset
|
27.06.2025
Itlan Marjo Kurki jatkaa YOUNG-ohjelman ohjelmajohtajana
Itlan kehitysjohtaja Marjo Kurki jatkaa strategisen tutkimuksen neuvoston (STN) rahoittaman YOUNG-ohjelman ohjelmajohtajana toisen kolmivuotiskauden. Ohjelmajohtajan tavoitteena on edistää korkealaatuisen, monitieteellisen tutkimuksen sekä yhteiskunnallisen vuorovaikutuksen avulla lasten ja nuorten mielenterveyttä, osallisuutta ja hyvää elämää.  
Imagine
Right to Belong
YOUNG-ohjelma
Uutiset
|
18.06.2025
Aleksi Neuvonen Itlan hallitukseen
Itlan valtuuskunta nimitti Aleksi Neuvosen Itlan hallituksen varsinaiseksi jäseneksi kokouksessaan 3.6.2025.
Tapahtumat
TRT-menetelmäohjaaja, syvennä osaamistasi trauman kohtaamisessa
Koulutuksessa asiantuntijat tarjoavat ajankohtaista tietoa ja käytännön taitoja Teaching Recovery Techniques (TRT) -menetelmäohjaajille lasten ja nuorten traumaattisen surun, menetyksen ja traumakokemuksista toipumisen tukemiseen.
7.11.2025
8.30-15.00
Teams
Kasvun tuki
TRT-menetelmä
Lapsi soittaa kitaraa koululuokassa.
Blogi
|
11.06.2025
Terapiatakuun onnistuminen sosiaalihuollossa vaatii vielä viilausta
Terapiatakuun toimeenpano sosiaalihuollossa on vaarassa kompastua takuun asiakasprosessiin aiheuttamiin muutoksiin, jotka vaikeuttavat käytännön työtä. Nämä haasteet tulisi ratkaista mahdollisimman pian, jotta muun muassa koulukuraattorit pystyisivät vaivattomasti osallistumaan toteutukseen.
Sosiaalihuolto
Terapiatakuu
Lattialla istuvan nuoren jalat.
Tapahtumat
Kuvittele, jos… kokemukset psykososiaalisten menetelmien käyttöönotosta olisivat olleet tiedossa jo viisi vuotta sitten
Miten nuorille suunnattu psykososiaalinen menetelmä saadaan onnistuneesti käyttöön koko Suomessa? Tervetuloa kuulemaan opeista, joita kansallisesta käyttöönotosta on kertynyt viime vuosien aikana!
Ke 1.10.2025
Klo 12.00-16.00
Webinaari
Kasvun tuki